Physical planning systems and the physical spatial structureof the human settlement : The case of Palestine from late 19thcentury to 1994 with special reference to Tulkarm City, WestBank
Fiziksel planlama sistemleri ve fiziksel mekansal yapıinsan yerleşimi: 19. yüzyılın sonlarından itibaren Filistin örneği yüzyıldan 1994'e Tulkarm City, West'e özel referanslaBanka
  1. Tez No: 904497
  2. Yazar: ABDURRAHMAN MOHAMED
  3. Danışmanlar: Prof. CHRİSTİAN HERMANSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Glasgow
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım ve Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
İnsan yerleşimleri, tarihsel mekânsal yapının temel bileşenleridir. toplumun organizasyonu ve fiziksel çevresi. İnsan yerleşim, birlikte bir yapı oluşturan çeşitli unsurlardan oluşur. genel sistem. Bu unsurlar; fiziksel çevre, toplum, mekansal yapı ve planlama. fiziksel mekansal yapısı yerleşim, diğer sistemlerin içinde yer aldığı önemli bir çerçevedir. yerleşimin varlığı ve işlevi. fiziksel mekansal yapısı insan yerleşimi beş ana unsurdan oluşur; Merkezi Bölge, mahalleler, saçak, saçak ve yolun ötesinde açık arazi sistem. Yerleşmenin fiziksel mekansal yapısı her zaman içinde yaşayan insanların kararlarından etkilenir. Bunlar kararlar, insanın fiziksel planlama sistemini oluşturur. yerleşme. Fiziksel planlama sistemi kontrol etmeyi ve yönetmeyi amaçlar. yerleşimin fiziksel mekansal yapısı. fiziksel planlama sistem bu açıdan devletin denetime müdahalesi olarak görülmektedir. ve yerleşimin fiziksel mekansal yapısının yönetimi. Fiziki planlama sistemi iki ana unsurdan oluşmaktadır; kurumsal düzenlemeler ve araçsal temsiller. bu arasında nasıl bir ilişkinin var olduğu önemli bir sorudur. fiziksel planlama sistemi ve fiziksel mekansal yapı yerleşme? Bu araştırma, bu sorunu şu şekilde araştırmayı amaçlamaktadır: Filistin'deki fiziki planlama sistemi ve Filistin'in fiziksel mekansal yapıları ile ilişki 19. yüzyılın sonlarından 1994'e kadar olan yerleşimler. Filistin'in bu soruşturması şu gerçeğine bağlıdır ki, bu çerçevede Sadece yüzyılda Filistin'de dört farklı fiziki planlama sistemi vardı. Bu sistemler fiziksel mekansal yapıları büyük ölçüde etkilemiştir. Filistin yerleşim birimlerinin Bu araştırma, incelemeye dayalı Filistin'deki her bir fiziksel planlama sisteminin unsurlarının ve fiziksel mekansal yapılarını nasıl etkiledikleri Filistin yerleşimleri. Şehir için ayrıntılı bir vaka çalışması sağlanmıştır. fiziksel etkilerin gerçek etkilerini göstermek için Tulkarm'ın fiziksel mekansal unsurların Filistin'de planlama sistemi Bu yerleşimin yapısı. Yukarıdaki teorik çerçeve içinde ve ampirik araştırmalar, bu araştırma önemli bir girişimdir. hem fiziksel hem de modellerin teorileri hakkında daha fazla içgörü elde etmek planlama sistemi ve yerleşimin fiziksel mekansal yapısı.
Özet (Çeviri)
Human settlements are the basic constituents of the historical spatial organisation of society and its physical environment. The human settlement is composed of several elements which together form an overall system. These elements are the physical environment, society, the spatial structure and planning. The physical spatial structure of the settlement is an important framework within which other systems of the settlement exist and function. The physical spatial structure of the human settlement consists of five main elements; central area, neighbourhoods, the fringe, open land beyond the fringe and road system. The physical spatial structure of the settlement has always been affected by the decisions of people who live within it. These decisions constitute the physical planning system of the human settlement. The physical planning system aims to control and manage the physical spatial structure of the settlement. The physical planning system, in this respect, is seen as the state intervention in the control and management of the physical spatial structure of the settlement. The physical planning system is composed of two main elements; institutional arrangements and instrumental representations. The important question is what relationship does exist between the physical planning system and the physical spatial structure of the settlement? This research aims to investigate this problem by considering the physical planning system in Palestine and its relationship with the physical spatial structures of Palestinian settlements from the late 19th century to 1994. The importance of Palestine in this investigation depends on the fact that, within this century alone, Palestine had four different physical planning systems. These systems have drastically affected the physical spatial structures of Palestinian settlements. This research is based on the examination of the elements of each physical planning system in Palestine and the way by which they have affected the physical spatial structures of Palestinian settlements. A detailed case study is provided for the city of Tulkarm in order to illustrate the actual effects of the physical planning system in Palestine on elements of the physical spatial structure of this settlement. Within the above theoretical framework and empirical investigations, this research is an important attempt to achieve more insights into models and theories of both the physical planning system and the physical spatial structure of the settlement.