Almanca öğretmenlerinin iş tatmin düzeylerinin karşılaştırılması: İstanbul örneği
Comparison of job satisfaction levels of german teachers: The case of Istanbul
  1. Tez No: 904496
  2. Yazar: DİLARA ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT FATİH ULUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Her geçen yıl dünyada yeni gelişmeler, buluşlar, çevresel, sosyal, kültürel değişimler oluşmaktadır. Bu değişim ve gelişime insanların ayak uydurması, yeni bilgileri işine aktarması ve kendini geliştirmesi iş yerleri tarafından beklenen bir olgudur. Çalışanların iş yerlerinde gereken verimi almaları için onların bireysel ve çevresel olarak desteklenmeleri ve motivasyonlarının düşme olasılığını, iş yerleri tarafından en aza indirgemeleri beklenmektedir. Son yıllarda iş tatmin düzeylerinin belirlenmesi adına yapılan araştırmalar diğer alanlarda artış gösterse bile eğitim alanında bu araştırmaların sayısı çok fazla değildir. Bu araştırma ile birlikte İstanbul ilinde devlet okullarında ve özel okullarda çalışan Almanca öğretmenlerinin iş tatmin düzeyleri belirlenmeye ve karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Veriler Minnesota İş Tatmin Ölçeği (Baycan tarafından kısaltılmış ölçek formu) ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Anket bulguları SPSS 22 istatistik programı aracılığıyla kullanılmış olup, veriler; ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dağılımı ile Cronbach Alpha, Mann-Whitney U testi, K: Kruskal Wallis testi, Ki kare testinden yararlanılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini İstanbul ilinde devlet okullarında ve özel okullarda çalışan Almanca öğretmenleri oluşturmaktadır. Anketler online bir şekilde uygulanarak daha geniş bir kitleye ulaşılması amaçlanmış, örneklem yoluna gidilmeden ulaşılabilen tüm Almanca öğretmenlerinden veri toplanması amaçlanmıştır. Toplamda 171 Almanca Öğretmenine ulaşılmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde çalışmanın amacı, alt problemleri, sınırlıkları ve tanımlar bulunmaktadır. İkinci bölümde iş tatmini kavramının önemi, iş tatminini etkileyen faktörler, iş tatmininin dayandırıldığı kuramlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde veri toplama aracı ve analizi açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde İstanbul ilinde özel ve devlet okulunda çalışan Almanca öğretmenlerinin iş tatmin düzeylerinin ölçülmesi ve birbiri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Beşinci bölüm tartışma ve son bölüm olan altıncı bölümde ise araştırma ile ilgili değerlendirme, araştırmanın sonucu ve öneriler kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
New developments, inventions, environmental, social and cultural changes occur in the world every year. It is an expected phenomenon by workplaces that people keep up with this change and development, transfer new information to their work and improve themselves. In order for employees to get the required efficiency in their workplaces, they are expected to be supported individually and environmentally and to minimise the possibility of demotivation by their workplaces. In recent years, even if the researches carried out to determine job satisfaction levels have increased in other fields, the number of these researches in the field of education is not very high. With this research, it was tried to determine and compare the job satisfaction levels of German teachers working in public and private schools in Istanbul. Data were collected with Minnesota Job Satisfaction Scale (shortened scale form by Baycan) and Personal Information Form. The survey findings were analysed SPSS 22 statistics program, and data were interpreted using mean, standard deviation, frequency and percentage distribution, Cronbach Alpha, Mann-Whitney U test, K: Kruskal Wallis test, Ki square test. The study population of the research consists of German teachers working in public and private schools in Istanbul. It was aimed to reach a wider audience by applying the questionnaires online, and it was aimed to collect data from all German teachers who could be reached without sampling. A total of 171 German teachers were reached The study consists of six sections: In the first part, the purpose of the study, sub-problems, limitations and definitions are given. In the second section, the importance of the concept of job satisfaction, the factors affecting job satisfaction, the theories on which job satisfaction is based are discussed. In the third chapter, data collection tool and analysis are explained. In the fourth section, job satisfaction levels of German teachers working in private and public schools in Istanbul province were measured and compared with each other. In the fifth chapter, there is a discussion and in the sixth chapter, which is the last chapter, there is an evaluation of the research, the result of the research and recommendations.