An Evaluation of the economic and monetary union in the light of Delors report
Avrupa ekonomik ve parasal birliğinin Delors raporu ışığında değerlendirilmesi
- Tez No: 9045
- Danışmanlar: DR. GÖKHAN ÇAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliğini Delors Raporu işiği altında incelemektedir ve iki ana bolümden oluşmaktadır. Tezin birinci bolümü Delors Raporunu özetlemektedir. Bölüm I * in birinci kısmında Avrupa ekonomik ve parasal entegrasyonunun geçmişteki ve günümüzdeki gelişmeleri kronolojik bir sıra içersinde kısaca tartışılmıştır. ikinci kısımda ekonomik ve parasal birliklerin temel özellikleri üzerinde ayrı ayrı çalışılmış ve son olarak üçüncü kısimda Delors Komitesinin üç aşamalı planl verilmiştir. Bolüm Il'de Delors* un planının ışığı altında Avrupa Ekonomik ve ParaBal Birliğinin bir değerlendirilmesi verilmiş ve Önceki evrelerin uygulanması sırasındaki tecrübeleri kazanmadan ilerideki evrelerin programlanmasının uygun olmayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EVALUATION OF THE EUROPEAN ECONOMIC AND MONETARY UNION IN THE LIGHT OF DELORS REPORT By AHMET CEM SEN MBA Thesis Bil kent University - Ankara May, 1990 Supervisor : Prof. Gökhan ÇAPÖ?LU This research analyzes the European Econonic and Monetary Union in the light of Del or s Report and it consists of two main parts. The first part of the thesis summarizes the Delors Report. In the first section,in Part I, the past and present developments in the econonic and monetary integration of the European Community is briefly discussed in chronological order. In the second section the principle features of both an economic and monetary union is studied separetely and finally the points of the Delors three stage plan is given in the third section. In Part II, an evaluation of European Economic and Monetary Union is given in the light of Delors Stages and it is concluded that it is inappropriate to schedule the later phases of European Economic and Monetary Union prior to gaining experience from implementation of the previous phases. IV