An evaluation of European Monetary Union in its fifth year
Beşinci yılında Avrupa Para Birliği'nin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 191806
  2. Yazar: CENK ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL SOSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Beşinci Yılında Avrupa Para Birliğinin Değerlendirilmesi?HazırlayanCenk ÜnlüBu mastır tezi Avrupa Para Birliği'nin beşinci yılında Avrupa Para Birliği'ninberaberinde getirdiği avantaj ve dezavantajları geniş bir perspektiften tekrardeğerlendirmektedir. Bu çalışma iki önemli soruya cevap bulmaya çalışmaktadır. Busorulardan ilki ? Avrupa Para Birliği'ne girmek ekonomik olarak rasyonel bir seçimmidir??, ikincisi ise, ?Avrupa Para Birliği'nin performansı beklentileri karşılamışmıdır??. Bu sorulara cevap bulabilmek için Avrupa Para Birliği'nin tahriçesini kısacaözetledikten sonra Avrupa Para Birliği'nin avantaj ve dezavantajlarını tüm yönleriyleincelemeye çalıştım. Buna ek olarak Euro Bölgesini Optimal Para Bölgesiperspektifinden inceledim. Son olarak Euro Bölgesi'nin makro-ekonomikperformansını inceledim. Avrupa Para Birliği üye ülkelerinin Avrupa Para Birliği'negirmeden önceki ve sonraki performanslarını (1994-2003 periodu) karlışaştırabilmekiçin ?t-testi? ve ?non-parametrik Wilcoxon? testlerini uyguladım. Bulgularıma göreAvrupa Para Birliği'ne girmek, getirdiği riskler göz önüne alındığında, marjinalfaydalar sağlamaktadır. Buna ek olarak Avrupa Para Birliği ne fiyatlarda daha fazlaistikrar sağlamıştır, ne de ekonomik büyümeyi, işsizlik oranlarını, bölge içi ticaretiiyileştirmiştir. Avrupa Para Birliği'nin rasyonalitesi ancak politik motifler göz önündebulundurulduğunda anlaşılabilir.v
Özet (Çeviri)
An Evaluation of European Monetary Union In Its Fifth Year?ByCenk ÜnlüThis master thesis re-evaluates the costs and benefits of the EMU from abroader perspective in the light of the performance of EMU. This study tries toreveal the answers to two major questions. One: ?Is entering the EMU aneconomically rational choice??, whilst the other question is ?Did the EMU performin line with expectations??. In order to reach the answers I briefly outline thehistory of the EMU and try to analyze all the aspects of costs and benefits of EMU.In addition to this, I examine the Euro area from the perspective of OptimumCurrency Area Theory. Finally, I investigate the macro-economic performance ofEuro area, I apply paired t-test and non-parametric Wilcoxon tests in order to testthe performance of EMU member countries before and after the EMU (for theperiod 1994-2003). My findings reveal that entering EMU brings marginal benefitscompared to the risks that it brings. In addition to this, EMU has not broughtincreased price stability, nor has it boosted growth, employment and intra-tradefigures in the Euro zone. The rationale of EMU can only be understood if politicalmotives are taken into account.iv