Taşınmaz değerine etki eden faktörler çerçevesinde, yatırımcıların bilgi düzeyi durumunun incelenmesi
Examining the awareness level of investors in the context of factors affecting real estate value
- Tez No: 904529
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ZAFER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Taşınır ve taşınmaz tüm malların bir değeri vardır. Taşınır malların değerine etkiyen faktörler arasında üretim maliyeti, talep ve arz durumu, ekonomik koşullar ve pazar trendleri bulunmakta iken, taşınmaz malların değerine etkiyen karakteristik, yapısal, fayda, yasal, ekonomik, sosyo-kültürel, kıtlık, devredilebilirlik ve çevresel faktörler gibi çok sayıda unsur bulunmaktadır. Gayrimenkul ve İnşaat sektörü, Türkiye Ekonomisinin belkemiğini oluşturan kritik sektörlerden biridir. TÜİK verilerine göre, Türkiye Ekonomisinde önemli yere sahip olan bu iki sektör, son yıllarda gösterdiği dinamizm ve büyümeyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu durumda taşınmaz değerinin ve değere etki eden faktörlerin bilinmesi kritik bir öneme sahiptir. Bu araştırmada; yatırımcıların bilgi düzeyleri, bu bilgileri nasıl ve nereden elde ettiği, nasıl kullandıkları sorularının yanıtları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The movable and immovableassets both possess a value. While factors influencing the value of movable assets include production costs, demand and supply conditions, economic circumtances, and market trends, numerous elements afffect the value of immovable assets. These include chaacteristic, structual, utility, legal, economic, socio-cultural, scarcity, transferability, and environmental factors. The real estate and construction sector constitute a critial bsckbone of the Turkish economy. According to TUIK date , these two sectors a significant role in the Turkish economy that have attracted attention in recent years with their dynamism and growth. It is critical to know the value of real estate and the factors affecting. In this context, it is critical to know the value of real estate and the factors affecting the value. In this study; The answers to the questions about investors' knowledge levels, how and where they obtain this information, and how they use it will be examined.