Deprem sonrası tekstil sektöründe devlet teşviklerini yansıması (Malatya ili örneği)
Reflection of government incentives on the textile industry after the earthquake (Case of Malatya)
- Tez No: 904530
- Danışmanlar: PROF. DR. IRAZ HASPOLAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET 6 Şubat 2023 tarihinde ard arda yaşanmış olan 2 büyük deprem, Türkiye'de 11 şehri etkilemiştir. Yaşanılan hasar ve can kaybı düşünüldüğünde Malatya ili depremden etkilenen şehirlerin başında gelmektedir. Olağanüstü durumların yaşanmasının ardından depremden etkilenen kişi ve kuruluşlara afet yönetimi kapsamında gerekli adımların atılması gerekmektedir. Malatya ilinde 1 ve 2. OSB'lerde faaliyet gösteren tekstil firmalarına deprem sonrasında yürürlüğe girmiş olan mevzuat çerçevesinde sorular yöneltilerek, sağlanmış olan teşvik ve desteklere yönelik genel tutumları yorumlanmıştır. Telefonla mülakat yöntemiyle katılımcılara vergi mevzuatı, SGK ve çalışma mevzuatı, yatırım teşvikleri, krediler ve daha önce afet yaşanması durumunda ne tür destek ve teşviklerden yaralandıklarına dair olmak üzere 5 farklı alanda 10 soru yöneltilmiştir. Yöneltilen sorular sonucunda katılımcıların teşvik ve desteklerle ilgili yorumları not edilerek, yürürlüğe girmiş olan teşvik ve desteklerle ilgili nasıl bir tutum sergiledikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen verilen sonucunda vergi mevzuatına yönelik genel tutumun olumlu olduğu görülmüştür. Katılımcılar ertelenmiş vergi borçlarının ödenmesine yönelik endişelerini dile getirmiştir. Sosyal güvenlik ve çalışma mevzuatına yönelik konulara baktığımızda sözleşme fesih yasağına yönelik genel tutumun olumsuz olduğu görülmektedir. Ertelenmiş prim borçlarının ödenmesinde genel tutumun, vergi borçları ile benzer olduğu görülmektedir. Kısa çalışma ödeneğinde yararlanan katılımcı sayısınız az olması nedeniyle etkinliğin değerlendirilmesi yapılamamıştır. Yatırım teşviklerine yönelik genel tutumun olumlu olduğu, KOSGEB'den sağlanmış olan kredilerin firmaların devamlılığı açısından önemli olan çeşitli alanlarda kullanıldığı görülmüştür. Ticari kredilerde ise kredi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle yeterince faydalı olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Two major earthquakes occured in February 6, 2023, affected 11 cities. Thinking about financial loss and deaths, Malatya is the most affected city by the earthquake. After extraordinary situations, necessary steps must be taken within the scope of disaster management for people and organizations affected by the earthquake. Some questions are asked to textile companies operating in Malatya how they attitude about incentives and supports. By telephone interview method, 10 questions were asked to the participants in 5 different areas, including tax legislation, SGK and labor legislation, investment incentives, loans and what kind of support and incentives they have received in case of a disaster before. As a result of the questions asked, participants' comments regarding incentives and supports were noted and their attitudes towards incentives and supports were evaluated. As a result of the data obtained, it has been observed that the general attitude towards tax legislation is positive. Also participants expressed their concerns about the payment of deferred tax debts. When we look at the issues regarding social security and labor legislation, we see that the general attitude towards the prohibition of contract termination is negative. It seems that the general attitude in paying deferred premium debts is similar to tax debts. The event could not be evaluated because of the low number of participants benefiting from short-time working allowance. It has been observed that the general attitude towards investment incentives is positive and the loans provided by KOSGEB are used in various areas that are important for the continuity of companies. It seems that commercial loans are not useful enough due to high loan costs.