Rekreatif amaçlı spor kurslarına katılan 12-14 yaş grubu bireylerin akademik özgüven düzeylerinin incelenmesi
The examination of academic self-confidence levels of 12-14-year-old individuals participating in recreational sports courses
- Tez No: 904528
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF KARAGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma Rekreatif amaçlı spor kurslarına katılan 12-14 yaş aralığı çocukların akademik özgüven düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; yaş, cinsiyet, spor branşı, kardeş sayıları, anne ve babalarının eğitim seviyeleri ile ailenin aylık gelir durumu gibi sosyo demografik değişkenlere göre de akademik özgüven düzeylerinin değişip değişmediği incelenmiştir. Belirtilen bu amaçlar doğrultusunda Kocaeli Üniversitesi Etik kurulu ve diğer kurumlardan gerekli izinler alınmıştır. Araştırmaya 2023-2024 sezonunda Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından spor kurslarına katılan 352 çocuk gönüllü olarak araştırmaya katılmıştır. Anketler Google Formlar üzerinden girilerek linkler oluşturulmuş ve oluşturulan linkler ile araştırma hakkında detaylı bilgi Gençlik ve Spor il Müdürlüğü ve sosyal medya aracılığıyla duyurulmuştur. 2023-2024 sezonunda Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından spor kurslarına katılan, velileri tarafından veli onam formu imzalanarak izin verilen ve gönüllü katılmak isteyen çocuklar araştırma kapsamına alınmıştır. Kartopu yöntemi ile hedeflenen bu çalışma gönüllülük esasına dayandırılarak yapılmıştır. Katılımcı çocuklara sosyo-demografik özellikleri belirleyen 20 soruluk bilgi anketi ve Kalkan ve ark. (2020) tarafından geliştirilen 25 maddelik akademik özgüven ölçeği uygulanmıştır. Veriler, SPSS 25.0 yazılımı ile frekans, yüzde (%), standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikleri kullanılmıştır. Ölçme araçlarını eksik veya yanlış dolduran katılımcılar araştırma dışı bırakılmıştır. Geçerli ve uygun olarak doldurulan 352 ölçek araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin normallik dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile kontrol edildiğinde, normal dağılıma uyduğu için parametrik testler uygulanmış; bağımsız değişkenlerin ikili karşılaştırmalarında bağımsız t testi, ikiden fazla karşılaştırmalarda ise Anova testi ve farkın kaynağını bulmak için Tukey testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet, kardeş sayısı ve spor branşı değişkeninde anlamlı bir farklılık bulunmazken, anne eğitim durumunda tüm alt boyutlarda anlamlı bir farklılılık bulunmuştur. Baba eğitim durumunda ise sadece akademik sosyal doyumda ve akademik itibarda anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Çocukların yaş durumuna göre akademik öz güven ölçeğinde anlamlı bir farklılık bulunmamıstır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the levels of academic self-confidence in children aged 12-14 who participate in recreational sports courses. To achieve this goal, it investigates whether academic self-confidence levels vary according to socio-demographic variables such as age, gender, sports branch, number of siblings, parental education level, and monthly family income. The study received necessary approvals from the Kocaeli University Ethics Committee and other institutions. In the 2023-2024 season, a total of 352 children participating in sports courses organized by the Manisa Provincial Directorate of Youth and Sports volunteered for the study. Surveys were distributed through Google Forms, with links and detailed information shared via the Youth and Sports Directorate and social media platforms. The study included children whose parents signed consent forms and who volunteered to participate. Conducted based on the snowball sampling method and voluntary participation, the study used a 20-question demographic questionnaire and a 25-item academic self-confidence scale developed by Kalkan et al. (2020). Data analysis was performed using SPSS 25.0 software, with descriptive statistics such as frequency, percentage (%), and standard deviation. Participants who filled out the measurement tools incompletely or incorrectly were excluded from the study, resulting in 352 valid responses. Normal distribution of the data was confirmed by the Kolmogorov-Smirnov test, allowing for the application of parametric tests. An independent t-test was used for binary comparisons of independent variables, and the ANOVA and Tukey tests were employed for multiple comparisons. The study found no significant difference in academic self-confidence based on gender, number of siblings, or sports branch. However, a significant difference was observed in all sub-dimensions concerning the mother's education level. Regarding the father's education level, a significant difference was found only in academic social satisfaction and academic reputation sub-dimensions. No significant difference was found in academic self-confidence levels based on age.