An integration of fuzzy multi-criteria decision-making methods and risk analysis in the defense industry
Savunma sanayiinde bulanık çok kriterli karar verme yöntemleri ile risk analizinin entegrasyonu
  1. Tez No: 904561
  2. Yazar: ÖZGE DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüz iş ortamında şirketler, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik risk değerlendirme çalışmalarına verdikleri önemi giderek artırmaktadır. İşletmelerde mevcut veya potansiyel tehlikelerin tespit edilmesi ve önlenmesi için etkin bir risk analizinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Özellikle Savunma Sanayii gibi stratejik kararların alındığı sektörlerde risk analizleri yapılarak koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, bulanık mantık tabanlı çok kriterli karar verme (MCDM) yöntemleri ile risk analizi yöntemlerinden biri olan Fine-Kinney Yöntemini entegre ederek geleneksel risk değerlendirmesine yeni bir yaklaşım getirmektir. Fine-Kinney yönteminde kullanılan parametreler Bulanık Mantık çerçevesinde değerlendirilerek risk puanları bulunmuştur. Fine-Kinney yönteminde kullanılan risk parametrelerinin (Olasılık, Frekans, Şiddet) ağırlıklandırılmasında Bulanık AHP yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra tehlikelerin önceliklendirilmesi amacıyla Bulanık VIKOR yöntemi uygulanmıştır. Bu entegrasyon sayesinde belirsizlikler ve riskler daha iyi anlaşılarak daha gerçekçi ve etkili kararların alınması sağlanmıştır. Ayrıca yöntemler adım adım anlatılarak benzer problemlerde kullanılabilecek şekilde yol gösterilmesi amaçlanmıştır. Bulanık mantık ve risk analizinin entegre kullanımı sayesinde savunma sanayindeki belirsizliklerin ve risklerin yönetimini geliştirmek, daha esnek ve etkin karar alma sürecine ulaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In today's business environment, companies are increasing the importance they attach to risk assessment studies to ensure occupational health and safety. Carrying out an effective risk analysis to identify and prevent existing or potential hazards in businesses is of great importance. Especially in sectors such as the Defense Industry, where strategic decisions are taken, protective and preventive measures should be taken by making risk analyses. The objective of this study is to introduce a new approach to conventional risk assessment by integrating fuzzy logic-based multi-criteria decision-making (MCDM) methods and the Fine-Kinney Method, which is one of the risk analysis methods. The parameters used in the Fine-Kinney method were evaluated within the framework of Fuzzy Logic and risk scores were found. The Fuzzy AHP method was used to weight the risk parameters (Probability, Frequency, Consequence) used in the Fine-Kinney method. Then, the Fuzzy VIKOR method was applied to prioritize hazards. Thanks to this integration, uncertainties and risks were better understood, enabling more realistic and effective decisions to be made. In addition, the methods were explained step by step and it was aimed to guide them so that they can be used in similar problems. Through the integrated utilization of fuzzy logic and risk analysis, it is possible to enhance the management of uncertainties and risks in the defense industry, leading to a more flexible and effective decision-making process.