Yeşil mutabakat çerçevesinde bir hijyen-kozmetik tesisinde enerji verimliliğinin araştırılması
Investigation of energy efficiency in a hygiene-cosmetics facility within the framework of the green deal
- Tez No: 904562
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ürün Geliştirme ve Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde hızla artan enerji ihtiyaçları ve azalan doğal kaynaklar yüzünden mevcut sistemin devam ettirilemeyeceği yani sürdürülemeyeceği açıkça görülmektedir. Enerji tüketiminin artmasıyla ortaya çıkan çevresel sorunlar, hava kirliliği, sağlık sorunları, küresel ısınma gibi olumsuz etkileri azaltmak adına stratejiler geliştirilmektedir. Bu değişim süreci kapsamında“sürdürülebilirlik”, bunun akabinde de enerji tasarrufu ve enerji verimliliği kavramları ortaya çıkmıştır. Enerji tasarrufu enerjinin daha az kullanılmasını sağlarken, enerji verimliliği de aynı işlevi sağlayabilmek için daha az enerjiye ihtiyaç duyan ekipman, teknoloji veya yazılımları kullanmak anlamına gelmektedir. Bu kapsamda bir bebek – yetişkin bezi fabrikasında kaizen metodolojisi ile enerji verimliliği çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalar 4 ana başlık altında detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to rapidly increasing energy demands and declining natural resources, it is clear that the current system cannot be sustained. Strategies are being developed to reduce the environmental impacts of increased energy consumption, such as air pollution, health issues, and global warming. In this process of change, the concept of“sustainability”has emerged, followed by the concepts of energy conservation and energy efficiency. While energy conservation involves using less energy, energy efficiency refers to using equipment, technology, or software that requires less energy to perform the same function. In this context, energy efficiency studies have been conducted in a baby diaper factory. The studies are detailed under 4 main headings