Voleybolcularda fonksiyonel hareket analizi (FMS): Mevkisel farklılıklar, yaralanma riski ve asimetriler
Functional movement analysis (FMS) in volleyball players: positional relationships, injury risk and asymmetries
  1. Tez No: 904576
  2. Yazar: GÖZDE EMİR UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BAYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma voleybolcularda fonksiyonel hareket analizinde mevkisel farklılıkları, yaralanma riskini ve asimetrileri belirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Çanakkale ve İstanbul ilinde profesyonel voleybol oynayan toplam 107 sporcu katılmıştır. Katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı ölçüm değerleri alınarak beden kütle indeksi hesaplanmış ve Fonksiyonel Hareket Analizi (FMS) testi uygulanmıştır. Araştırmada verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Asimetrik değerlendirmeler için Wilcoxon Signed Ranks Testi, mevkisel değerlendirmeler için ise Kruskal Wallis analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, farklı mevkilerde oynayan voleybolcuların FMS testinde deep squat (p=0,228), hurdle step (p=0,834), inline lunge (p=0,064), shoulder mobility (p=0,858), active straight-leg raise (p=0,298), trunk stability push-up (p=0,110) ve rotary stability (p=0,330) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Yaralanma riskine göre, deep squat (p=0,209), inline lunge (p=0,134), active straight-leg raise (p=0,448) ve rotary stability (p=0,327) testlerinde FMS skorları ve yaralanma riski arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı, hurdle step (p=0,003), shoulder mobility (p=0,002) ve trunk stability push-up (p=0,014) testlerinde ise FMS skorları ve yaralanma riski arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Voleybolcularda sağ-sol asimetri değerlerinde ise hurdle step (p=0,249), inline lunge (p=0,083), active straight-leg raise (p=0,634) ve rotary stability (p=0,191) testlerinde sağ ve sol asimetri arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki olmadığı, shoulder mobility testlerinde sağ ve sol asimetri arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, farklı mevkilerde oynayan voleybolcuların FMS performanslarının benzer olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca voleybolcularda FMS testlerinin değerlendirmesinde yaralanma riskinin hesaplanmasında ve sağ-sol asimetri farkları açısından önemli bir araç olduğunu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the positional differences, injury risk, and asymmetries in the functional movement analysis of volleyball players. A total of 107 professional volleyball players from Çanakkale and Istanbul participated in the study. Participants' height and body weight measurements were taken, and their body mass index was calculated. The Functional Movement Screen (FMS) test was applied. The SPSS software package was used for data analysis. The Wilcoxon Signed Ranks Test was employed for asymmetric evaluations, and the Kruskal-Wallis analysis was used for positional evaluations. According to the findings, no statistically significant differences were observed between the FMS test scores for deep squat (p=0.228), hurdle step (p=0.834), inline lunge (p=0.064), shoulder mobility (p=0.858), active straight-leg raise (p=0.298), trunk stability push-up (p=0.110), and rotary stability (p=0.330) among volleyball players playing in different positions. In terms of injury risk, there was no statistically significant relationship between FMS scores and injury risk for the deep squat (p=0.209), inline lunge (p=0.134), active straight-leg raise (p=0.448), and rotary stability (p=0.327) tests. However, a statistically significant relationship was found between FMS scores and injury risk in the hurdle step (p=0.003), shoulder mobility (p=0.002), and trunk stability push-up (p=0.014) tests. Regarding right-left asymmetry in volleyball players, no statistically significant relationship was found between right and left asymmetry in the hurdle step (p=0.249), inline lunge (p=0.083), active straight-leg raise (p=0.634), and rotary stability (p=0.191) tests, while a statistically significant relationship was found in the shoulder mobility test. In conclusion, the FMS performances of volleyball players in different positions were found to be similar. Furthermore, it can be said that the FMS tests are an important tool in evaluating injury risk and right-left asymmetry differences in volleyball players.