Sosyal bütünleşme, spora katılım ve akademik başarı arasındaki ilişkiler
Relationships between social integration, sports participation and academic achievement
  1. Tez No: 904581
  2. Yazar: ÖZHAN CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL AKOĞUZ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerin sosyal bütünleşme, spora katılım ve akademik başarıları arasındaki ilişkinin ortaya konması ve farklı değişkenlerin öğrencilerin sosyal bütünleşmeleri üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığını orta koymaktır. Araştırmanın evrenini Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde öğrenim gören (N=18.130) öğrenci oluştururken, araştırmaya ait örneklem grubu ise kolayda örnekleme yöntemi kapsamında (n=674) öğrenciden oluşmuştur. Çalışmada betimsel-ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmada yer alan öğrencilerden elektronik formlar ve yüz yüze anket tekniği kullanılarak veri toplanmıştır. Anket; kişisel bilgi formu ve sporda sosyal bütünleşme ölçeği olmak üzere iki bölümden oluşturulmuştur. Verilerin normallik varsayımları incelenmiş ve normal dağılıma sahip olmadıkları görülmüştür. Bu kapsamda verilerin analizinde öncelikle 674 öğrencinin ölçeklere vermiş oldukları cevapların puan ortalamaları doğrultusunda; tanımlayıcı istatistikler, Man Whitney U testi, Kruskall Wallis testi ve Pearson Momentler Çarpımı korelasyonu kullanılmıştır. Veriler α= 0.05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Tez çalışmasında elde edilen sonuçlar yapılan analizler eşliğinde incelendiğinde; cinsiyet değişkenine göre öğrencilerin sosyal bütünleşme alt boyutlarından olan fiziksel gelişim ve ahlaki gelişim alt boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu görülmektedir. Benzer şekilde spora katılım durumu baz alındığında öğrencilerin sosyal bütünleşme alt boyutlarından kişisel gelişim, fiziksel fayda, psikolojik gelişim, ahlaki gelişim ve duygusal gelişim alt boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu görülmektedir. Hangi gruplar arasında farklılaşmalar olduğunu tespit etmek için Pairwise Comparisons testi yapılmıştır. Sosyal bütünleşme, spora katılım ve akademik başarı arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için Pearson Momentler Çarpımı korelasyon testi yapılmış, elde edilen sonuçlar sosyal bütünleşme ve spora katılım arasında pozitif yönde zayıf düzeyde ilişki olduğunu, sosyal bütünleşme ve spora katılım ile akademik başarı arasında ise bir ilişki olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to reveal the relationship between social integration, sports participation and academic achievement of students studying at Rize Recep Tayyip Erdoğan University and to determine whether different variables make a difference on students' social integration. The population of the study consisted of (N=18,130) students studying at Recep Tayyip Erdoğan University, while the sample group of the study consisted of (n=674) students within the scope of convenience sampling method. Descriptive-relational survey model was utilized in the study. Data were collected from the students in the study using electronic forms and face-to-face survey technique. The questionnaire consisted of two parts: personal information form and social integration in sport scale. The normality assumptions of the data were examined and it was seen that they did not have a normal distribution. In this context, descriptive statistics, Man Whitney U test, Kruskall Wallis test and Pearson Product Moment correlation were used in the analysis of the data in line with the mean scores of 674 students' answers to the scales. The data were tested at α= 0.05 significance level. When the results obtained in the thesis study are examined in the light of the analyzes, it is seen that there are significant differences in the physical development and moral development sub-dimensions of the social integration sub-dimensions of the students according to the gender variable. Similarly, based on sports participation status, it is seen that there are significant differences in personal development, physical benefit, psychological development, moral development and emotional development sub-dimensions of social integration. Pairwise Comparisons test was conducted to determine between which groups there were differences. Pearson Product Moment correlation test was performed to determine the relationship between social integration, sports participation and academic achievement, and the results showed that there was a weak positive relationship between social integration and sports participation, and there was no relationship between social integration and sports participation and academic achievement.