İnvaziv işlemlerde ebeveyn katılımı ölçüm aracının türkçe formu: geçerlilik güvenirlik çalışması
Turkish form of family presence during invasive procedure a tool: a validity- reliabilitiy study
- Tez No: 904582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, invaziv işlemlerde ebeveyn katılımını ölçen bir aracın Türkçe geçerlik ve güvenilirlik analizini gerçekleştirmektir. Araştırma, üç ilde çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında çalışan 246 sağlık çalışanını kapsamaktadır. Veriler, Mart-Mayıs 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri analizi için frekans, yüzde, iç tutarlılık katsayısı, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) testi, Bartlett's Testi, açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yöntemleri kullanılmıştır. Ölçek, Risk Yarar Algısı ve Özgüven Algısı adlı iki alt ölçekten oluşmakta ve toplam 23 maddeden meydana gelmektedir. Güvenilirlik analizleri sonucunda, Risk Yarar Algısı için Cronbach alfa değeri 0.90, Özgüven Algısı için ise 0.88 olarak bulunmuştur. Ayrıca, test-tekrar test analizinde iki ölçüm arasındaki korelasyon yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct a Turkish validity and reliability study for The Parent Participation in Invasive Procedures Measurement Tool. The research involved 246 healthcare professionals working in child health and diseases across three provinces. Data were collected between March and May 2024. Data analysis utilized frequency, percentage, internal consistency coefficient, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) test, Bartlett's Test, exploratory factor analysis, and confirmatory factor analysis methods. The scale consists of two subscales: Risk-Benefit Perception and Self-Efficacy Perception, totaling 23 items. Reliability analysis revealed a Cronbach's alpha value of 0.90 for the Risk-Benefit Perception and 0.88 for the Self-Efficacy Perception. Additionally, test-retest analysis showed a high correlation between the two measurements.