Fiziksel aktiviteye katılımda algılanan engeller ile fizikselaktiviteye tutum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived barriers to participation in physical activity and attitude to physical activity
  1. Tez No: 904580
  2. Yazar: ZEYNEP NUR ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılımda algıladıkları engeller ile fiziksel aktiviteye olumlu ve olumsuz tutum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma kullanılmıştır. Fiziksel aktiviteye katılımda algılanan engeller alt boyutları yordayıcı değişken belirlenirken fiziksel aktiviteye olum ve olumsuz tutum yordanan değişken olarak belirlenmiştir. Araştırmada cinsiyet, gelir durumu, egzersize katılım sıklığı düzenleyici değişken olarak kullanılmıştır. Araştırma grubunun % 40.62'sini (n=158) erkek öğrenciler oluştururken % 59.42'ünü (n=231) kız öğrenciler olmak üzere toplamda 389 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak fiziksel aktivide algılanan engeller ölçeği ile çocuk ve gençlerde fiziksel aktiviteye tutum ölçeği kullanılmıştır. Veriler Jamovi istatistik programına aktarıldıktan sonra ortalama, standart sapma, çarpıklık, basıklık, pearson korelasyon, çoklu regresyon ve düzenleyici analizler araştırma bulgularının elde edilmesinde kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre fiziksel aktiviteye katılımda algılanan engeller fiziksel aktiviteye olumlu tutumu (Adjusted R²= .3555 F(54.3) = 15.228, p< .001) % 36 oranında açıkladığı tespit edilirken fiziksel aktiviteye olumsuz tutumu (Adjusted R²= .393,F = 63.9, p< .001) % 39 oranında açıkladığı tespit edilmiştir. Fiziksel aktiviteye katılımda algılanan engeller ile fiziksel aktiviteye olumsuz tutum arasındaki ilişkide cinsiyet ve gelir durumunun düzenleyici bir etkisinin olmadığı tespit edilirken egzersize katılım sıklığının düzenleyici etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Gelir durumu ve cinsiyetin bu iki değişken arasında herhangi bir düzenleyici etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar egzersize katılım sıklığı arttıkça fiziksel aktiviteye katılımdaki engellerin fiziksel aktiviteye olumsuz tutumu yordamasında düzenleyici bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya göre egzersize katılım sıklığı arttırıldıkça fiziksel aktiviteye katılımda algılanan engellerin etkisinin azaldığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the relationship between perceived barriers to physical activity participation and levels of positive and negative attitudes toward physical activity among students at Çanakkale Onsekiz Mart University. A correlational research design from quantitative methods was employed. Perceived barriers to participation were considered predictor variables, while positive and negative attitudes toward physical activity were predicted variables. Gender, income status, and exercise participation frequency served as moderator variables. The sample included 389 students: 40.6% (n=158) male and 59.4% (n=231) female. Data were collected using the Perceived Barriers to Physical Activity Scale and the Attitudes Toward Physical Activity in Children and Young People Scale. After data were analyzed with Jamovi, findings were obtained using mean, standard deviation, skewness, kurtosis, Pearson correlation, multiple regression, and moderation analysis. Findings showed that perceived barriers explained 36% of positive attitudes toward physical activity (Adjusted R² = .356, F(54.3) = 15.23, p < .001) and 39% of negative attitudes (Adjusted R² = .393, F = 63.9, p < .001). Gender and income status did not show a moderating effect between perceived barriers and negative attitudes, while exercise frequency did. As exercise frequency increased, perceived barriers' influence on predicting negative attitudes decreased, suggesting that higher exercise frequency reduces the impact of perceived barriers on negative attitudes toward physical activity.