Rekombinant heat shock-70 ile immunizasyonun meme kanser modelinde etkilerinin moleküler metotlarla araştırılması
Investigation of the effects of immunization with recombinant heat shock -70 in a breast cancer model by molecular methods
- Tez No: 904587
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Meme kanseri kadınlar ve dişi hayvanlarda sık gözlenen ve önemli oranda mortaliteye sebep olan tümörler arasında sayılmaktadır. Meme kanseri insidansı gitgide artmakta ve bu nedenlede erken teşhis ve tedavi ile ilgili çalışmalar hızlanmaktadır. Bu çalışmalar hızlı teşhis ile yan etkisi azaltılmış tedavilere odaklanmaktadır. Meme kanseri çalışmalarında en çok kullanılan yöntem deneysel tümör modelleridir. Heat shock proteinler hücrelerin stres koşullarına yanıt verme yeteneklerini artırarak hayatta kalmalarını sağlar; tümör hücreleri de bu proteinleri üreterek kendilerini konakçı immun yanıtından korumaya çalışır. Araştırmalarda bu proteinlerden en sık kullanılanlar arasında Heat Shock Protein 70 (HSP70) bulunmaktadır. HSP70, stres koşullarında hücrelerde sentezlenen ve proteinlerin doğru katlanmasını sağlayan bir şaperon proteindir. Son yıllarda, HSP70'in meme kanserinde oynadığı roller üzerine yapılan araştırmalar artmıştır. Bu protein kanser hücrelerinin strese karşı direnç kazanmasında ve hayatta kalmasında kritik bir rol oynamaktadır. HSP70'in yüksek seviyelerde eksprese edilmesi, kanser hücrelerinin kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilere karşı direnç göstermesine katkıda bulunabilir. Bu nedenle, HSP70'in meme kanseri üzerindeki etkilerini anlamak yeni terapötik hedeflerin belirlenmesi ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, rekombinant HSP70 proteini ile immunizasyonun meme kanseri modelinde moleküler yöntemlerle incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında, rekombinant HSP70 ile immunize edilen farelerde tümör büyümesi, malignite özellikleri ve metastaz potansiyeli değerlendirildi. Sonuçlar, HSP70 immunizasyonunun kanser hücrelerinin büyümesini, malignite özelliklerini ve metastazını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Proflaktik veya terapötik olarak uygulanan HSP70'in tümör malignitesinde önemli olan HSP70, Ki-67, PCNA ve CD-31 gibi belirteçlerin immunohistokimyasal ekspresyonlarında azalmalara sebep olduğu görüldü. PCR verileri de bu bulguları destekledi. Elde edilen bulgular, rekombinant HSP70'in, meme kanseri tedavisinde etkili bir immunoterapötik ajan olarak kullanılabileceğine dair güçlü kanıtlar sunmaktadır. Bu alanda yapılacak yeni ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most frequently observed tumors in women and female animals, contributing significantly to mortality rates. The incidence of breast cancer continues to rise, prompting intensified research on early diagnosis and treatment. These studies aim to achieve rapid diagnosis and focus on therapies with reduced side effects. Experimental tumor models are the most commonly used methods in breast cancer research. Heat shock proteins (HSPs) enhance the ability of cells to respond to stressful conditions, thereby promoting their survival. Tumor cells also produce these proteins to shield themselves from the host's immune response, with Heat Shock Protein 70 (HSP70) being among the most extensively studied. HSP70 is a chaperone protein synthesized under stress conditions that ensures proper protein folding. Recent research has increasingly focused on the roles of HSP70 in breast cancer. This protein plays a critical role in enhancing the resistance and survival of cancer cells under stress. Elevated expression levels of HSP70 can contribute to cancer cells' resistance to therapies such as chemotherapy and radiotherapy. Thus, understanding the effects of HSP70 on breast cancer is vital for identifying new therapeutic targets and developing treatment strategies. In this study, the immunization with recombinant heat shock-70 (HSP70) protein in a breast cancer model was examined using molecular methods. The study evaluated tumor growth, malignancy criteria, and metastasis potential in mice immunized with recombinant HSP70. The results indicated that HSP70 immunization significantly reduced cancer cell growth, malignancy criteria, and metastasis. Prophylactic or therapeutic application of HSP70 led to notable decreases in the immunohistochemical expression of markers important for tumor malignancy, such as HSP70, Ki-67, PCNA, and CD-31. PCR data supported these findings. The findings provide strong evidence that recombinant HSP70 can be used as an effective immunotherapeutic agent in breast cancer treatment. Further comprehensive studies in this area are needed.