Profesyonel e-sporcular ile amatör oyuncuların reaksiyon ve dikkat performanslarının karşılaştırılması
Comparison of reaction and attention performance of professional e-sportsmen and amateur gamers
  1. Tez No: 904620
  2. Yazar: BATUHAN ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT KAYHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ALTUNDAĞ, DOÇ. DR. ŞENİZ KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı profesyonel olarak espor ile ilgilenen kişilerin görsel-işitsel reaksiyon ve dikkat yeteneklerinin hangi seviyede olduğunu belirlemek ayrıca alınan sonuçlar ile oyun performansına etki edebileceğini düşündüğümüz parametreler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Espor'da profesyonel oyuncuların görsel-işitsel reaksiyon ve dikkat seviyelerini belirlediğimiz araştırmamızda aynı zamanda sonuçlarını aldığımız testlerin diğer değişkenlerle arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Toplamda 20 kişiden oluşan 3 grup teste dahil edilmiştir bunlar; profesyonel espor oyuncuları, amatör şekilde dijital oyun oynayanlar ve hiç oyun oynamayanlar olarak gruplara ayrılmıştır. Gruplardaki tüm oyunculara reaksiyon testi için bilgisayar tabanlı program olan RTT 2020 (görsel reaksiyon) ve TYRSS 2020 (İşitsel reaksiyon) testi yapılmış olup dikkat seviyelerini belirlemek için Stroop Testi TBAG testi kullanılmıştır. Her katılımcının eşit sayıda verilen haklar sonunda en iyi sonuçları araştırma verilerine aktarılmıştır. Çalışma verilerinin analizinde gruplar arası farkı belirlemek için tek yönlü varyans analizi kullanılmış olup değişkenler arası ilişkileri belirlemek için pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların görsel-işitsel reaksiyon verileri incelendiğinde gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Aynı zamanda Renk-Kelime Stroop testi sonucunda gruplar arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Yapılan diğer Stroop testi korelasyon sonuçlarında ise katılımcıların verdiği ortalama cevap süresi ile günlük antrenman süresi arası anlamlı ilişki, son 1 hafta ortalama uyku süresi arasındaki anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. İşitsel reaksiyon korelasyon sonuçlarının günlük antrenman süresine ilişkisi ve Görsel-işitsel reaksiyon ile stroop testi arasında olumlu ve anlamlı veriler elde edilmiştir. Sonuç: Profesyonel oyuncuların görsel-işitsel reaksiyon ve stroop testi sonuçları diğer gruplara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Azami düzeyde günlük antrenman süresi uygulayan oyuncular işitsel reaksiyon ve Renk-Kelime Stroop testinde daha iyi performans gösterdi. Görsel-işitsel reaksiyon performansı yüksek olan oyuncular Stroop Testi TBAG testinde daha iyi sonuçlar elde etti.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the level of audiovisual reaction and attention skills of people who are professionally interested in esports and to investigate the relationship between the results obtained and the parameters that we think may affect the game performance. Materials and Methods: In our study, in which we determined the audiovisual reaction and attention levels of professional players in esports, we also examined the relationships between the tests we obtained the results of and other variables. Three groups consisting of a total of 20 people were included in the test; professional esports players, amateur digital game players and non-gamers were divided into groups. RTT 2020 (visual reaction) and TYRSS 2020 (auditory reaction) tests, which are computerbased programs for reaction testing, were performed for all players in the groups, and the Stroop Test TBAG test was used to determine attention levels. The best results of each participant at the end of an equal number of rights were transferred to the research data. In the analysis of the study data, one-way analysis of variance was used to determine the difference between groups and Pearson correlation analysis was used to determine the relationships between variables. Results: When the audiovisual reaction data of the participants were analyzed, significant differences were found between the groups. At the same time, significant differences were found between the groups as a result of the Color-Word Stroop test. In the other Stroop test correlation results, no significant relationship was found between the average response time of the participants and the daily training time, and no significant relationship was found between the average sleep time in the last 1 week. Positive and significant data were obtained between the correlation results of auditory reaction correlation results with daily training time and between audiovisual reaction and stroop test. Conclusion: The results of audiovisual reaction and stroop test of professional players were higher than the other groups. Players who practiced maximum daily training time performed better in auditory reaction and Color-Word Stroop test. Players with higher audiovisual reaction performance achieved better results in the Stroop Test TBAG test.