Çok değişkenli istatistiksel kalite kontrol şemalarının çimento sektöründe uygulaması
Application of multivariate statistical quality control schemes in cement industry
- Tez No: 904619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİK KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında, bir çimento fabrikasında klinkerin kalite karakteristiği olan LSF'e etki eden SiO2, Al2O3 ve Fe2O3 bileşenlerinin çok değişkenli istatistiksel kalite kontrol programında analiz edilmesiyle ile ürün kalitesinin artırılması hedeflenmiştir. Kontrol dışı durumunun yani değişkenliğin hangi kalite karakteristiklerinden kaynaklandığını tespit edebilmek için, çok değişkenli üstel ağırlıklı hareketli ortalama (MEWMA) ve Hotelling T2 yöntemleri kullanılmıştır. Buna göre üretilen üründe değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi ile kalite parametrelerinin optimizasyonu ve proses kontrolü ile müşteri memnuniyeti artırımı hedeflenmiştir. Çalışmada hesaplamalar için Minitab programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to improve product quality by analyzing SiO2, Al2O3 and Fe2O3 components affecting LSF, which is the quality characteristic of clinker in a cement plant, in a multivariate statistical quality control program. Multivariate exponentially weighted moving average (MEWMA) and Hotelling T2 methods were used to determine which quality characteristics caused the out of control situation, i.e. variability. Accordingly, by examining the relationship between the variables in the produced product, it is aimed to increase customer satisfaction through optimization of quality parameters and process control. Minitab program was used for calculations in the study.