Alümina (Al2O3) uygulanan ağaç malzemenin yanma yıkanma ve su alma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the combustion, washing and water taking properties of alumina (Al2O3) applied wood material
  1. Tez No: 904632
  2. Yazar: YASİN ERBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YENİOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağaç malzemenin Alümina (Al2O3) çözeltisi ile emprenye edilerek kullanım ömrünü uzatmak ve maruz kaldığı dış etkenlere karşı yıkanma, yanma ve su alma gibi olumsuz etkileri en aza indirgemek, ahşap malzemeyi korumak ile birlikte insan sağlığı ve çevre şartlarına uygun, emprenye malzemesi elde etmektir. Bu amaçla; deney örneklerinin hazırlanmasında kullanılan ağaç türleri sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve kayın (Fagus orientalis L.); emprenye maddesi olarak, Alümina (Al2O3) maddesi kullanılmıştır. Alümina (Al2O3) maddesi saf su ile (%1, %3, %5 ve %10) oranlarında karıştırılarak, elde edilen çözeltiler 60 dk süre ve 45 ˚C sıcaklık altında daldırma metodu ile ağaç malzemeye uygulanmıştır. Alümina ile muamele edilen test örnekleri; yanma (yanmada ağırlık kaybı gr, ˚C, CO, CO2 ve O2), yıkanma (pH.3 ve pH.7, sıcaklık 10 °C, 22 °C ve 40 °C) testleri yapılmış, elde edilen veriler ile ağaç malzemenin yanma, yıkanma ve su alma (2, 4, 8, 24 ve 48 saat) özellikleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Sonuç olarak alüminyum oksit (Al2O3); uygulanan ahşap örneklerin yanma ve su alma özelliklerini olumlu etkisinin olmadığı fakat yıkanma testlerinde etkili sonuçların alındığı belirlenmiştir. Alümina ugulanan ağaç malzemenin, yanma ve su alma özelliklerinin önemli olmadığı alanlarda doğal, çevre dostu ve insan sağlığına zararsız altarnatif bir malzeme olarak kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to impregnate wood with an alumina (Al2O3) solution in order to extend its usage period and to protect it against external factors to which it is exposed, thus minimizing the negative effects of washing, burning, and water absorption, as well as to obtain an impregnation material that meets suitable conditions for human health and the environment. To this purpose, in the preparation of the experimental samples, the wood species used were Scots pine (Pinus sylvestris L.) and beech (Fagus orientalis L.). Alumina (Al2O3) was the material used as the preservative. The alumina (Al2O3) was mixed with distilled water (1, 3, 5, and 10%) and the resulting solutions were applied to the wood material via immersion for 60 min at a temperature of 45 °C. Combustion (g weight loss in combustion, temperature °C, and % CO, CO2, and O2), and washing (pH.3 and pH.7), temperature 10, 22, and 40 °C) tests were carried out on the preservative-treated samples. From the data obtained, the effects on the wood material of burning, washing, and water absorption (2, 4, 8, 24, and 48 h) were determined. As a result of the tests applied to the wood samples aplied aluminum oxide (Al2O3), it was determined that the (Al2O3) could not provide resistance against combustion and water absorption but yielded positive results in the leaching tests. It has been concluded that the wood material applied with alumina can be used as an alternative material that is natural, environmentally friendly and harmless to human health in areas where combustion and water absorption properties are not important.