Alümina seramik plakaların şekillendirilmesi ve balistik incelenmesi
Ballistic investigation of different shaped alumina ceramic plates
- Tez No: 794720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KURŞUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Seramik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies, Ceramic Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsanoğlu hayatı boyunca kendini dış etkilere korumaya çalışmış ve bu sebepten zırhlar ortaya çıkmıştır. Çelik kablolar ile başlayan zırh üretimi günümüze kadar farklı malzemeler ile denenmiştir ve hala da üzerinde çalışmalar yapılıp en iyi sonuçlar aranmaktadır. Bu çalışmada alüminyum oksit(Al2O3) yani alümina tozu kullanılarak farklı geometriye sahip 2 farklı numune için presleme yöntemi ile zırh numuneleri üretilmektedir. Üretildikten sonra belirli bir sıcaklık ve zamanda uygulanan fırınlama işlemiyle zırha mukavemet katılmaya çalışmaktadır. Üretimi tamamlanan numunelere mekanik testler uygulanmıştır. Sem görüntülerinde içyapısı incelenmiştir. Ön ve arka yüzeyinde çelik plaka kullanılarak oluşturulan sandviç tipi zırh plakalarına balistik test uygulanmıştır. 7.62x51mm mühimmat tipi ile uygulanan balistik testte beklenildiği gibi sonuçlar elde edilmiştir. Balistik testte kullanılan mühimmatın yüksek çıkış hızı ve enerjisi olması, zırhların doğru üretim ve doğru tasarımın oluşturulduğu görülmüştür. Literatür incelenmesi yapıldığında sonuçların neredeyse aynı çıktığı görülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda alümina seramik numunesinin hafifliği, maliyeti, yüksek performans değerleri ve fiziksel testlerde gösterdiği performans ile seramik tozunun zırh üretimi için uygunluğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mankind has tried to protect himself from external influences throughout his life, and for this reason, armors have emerged. The production of armor, which started with steel cables, has been tried with different materials until today, and studies are still being carried out on it and the best results are sought. In this study, armor samples are produced by pressing method for 2 different samples with different geometries using aluminum oxide (Al2O3), that is, alumina powder. After it is produced, it tries to add strength to the armor with the firing process applied at a certain temperature and time. Mechanical tests were applied to the samples whose production was completed. Its internal structure was examined in Sem images. Ballistic tests were applied to sandwich-type armor samples created using steel plates on the front and back surfaces. As expected, results were obtained in the ballistic test applied with 7.62x51mm ammunition type. It has been observed that the ammunition used in the ballistic test has a high output velocity and energy, and the correct production and design of the armors are created. When the literature was examined, it was seen that the results were almost the same. As a result of the studies, it has been seen that the lightness, cost, high performance values of the alumina ceramic sample and its performance in physical tests, and the suitability of the ceramic powder for armor production.