Deneysel gebelik toksemisi modeli oluşturulan akkaraman- kangal ırkı koyunlarda serum adipokin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum adipokine concentration in experimentally induced pregnancy toxemia of akkaraman-kangal ewes.
  1. Tez No: 904633
  2. Yazar: SEFER TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gebelik toksemi (GT), küçük ruminantlarda gebeliğin son döneminde gelişen ve ölüme yol açabilen metabolik bir hastalıktır. Yüksek ölüm oranı göz önüne alındığında, ekonomik kaybı en aza indirmek için hastalığın erken tanısı önemlidir. Bu nedenle, bu çalışmada GT'nin tanı ve prognozunda bazı adipokinlerin (Leptin, Apelin, Resistin) konsantrasyonlarını ve diğer bazı biyokimyasal parametreleri araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada 2-4 yaş aralığında 50 baş Kangal koyunu kullanıldı. Çalışmaya alınan hayvanlara östrus senkronizasyonu uygulandı. Senkronizasyon uygulanan tüm koyunlara koç katımı gerçekleştirildi. Gebelikler çiftleşmeyi izleyen 25, 60 ve 110. günlerde ultrasonografi ile teşhis edildi. Fetal canlılığı devam eden ikiz fetüs taşıyan 16 koyun genel muayeneleri yapıldıktan sonra çalışmaya dahil edildi. Koyunlar gebeliklerinin ilk 110 gününde merada otlatıldı. 110.günün sonunda 16 adet ikiz gebe koyun rastgele iki gruba (Kontrol ve GT) ayrıldı. Kontrol grubundaki koyunlar besin gereksinimleri karşılanacak şekilde beslendi. Deneysel GT grubundaki koyunlara günlük ihtiyaçların %50'sine eşdeğer miktarda 20 gün (çalışmanın 120.-140. günleri arasında) yem verildi ve ardından 72 saat (çalışmanın141.-143. günleri arasında) aç bırakıldı. Çalışma süresince 120. günden 140. güne kadar her 5 günde bir juguler ven yoluyla kan örnekleri alındı. Kan örneklerinde BHBA, Glukoz, Leptin, Resistin, İnsülin ve Apelin ölçüldü. Karaciğer biyopsi örnekleri tüm koyunlardan 120. ve 143.günlerde iki kez toplandı. Sonuç olarak GT grubunda BHBA ve Leptin konsantrasyonları önemli oranda artarken Glukoz düzeyleri önemli oranda azaldı. Resistin, İnsülin ve Apelin konsantrasyonları her iki grupta da benzerdi. Sonuç olarak, GT'de BHBA, Glukoz ve Leptinin izlenmesinin tanı ve prognozda yararlı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Pregnancy toxemia (GT) is a metabolic disease of small ruminant that develops during the last period of pregnancy and can cause death. Considering the high mortality rate, early diagnosis of the disease is important to minimize economic loss. Thus, this study aimed to investigate the concentrations of some adipokines (Leptin, Apelin, Resistin) and some other biochemical parameters for their role in the diagnosis and prognosis of GT. Fifty Kangal ewes that were between the ages of 2-4, were used in the study. The animals included in the study were subjected to estrus synchronization. Rams were introduced to all ewes subjected to synchronization. Pregnancies were diagnosed with ultrasonography on the 25th, 60th, and 110th d following matings. Sixteen ewes bearing twin fetuses, whose fetal viability continued, were included in the study after general examinations. The ewes were maintained under grazing conditions in the first 110 d of gestation. At the end of the 110th d, 16 twin-bearing pregnant ewes were randomly divided into two groups (Control and GT). Ewes in the control group were fed to meet the nutritional requirements. The experimental PT group ewes were fed with equivalent to 50% of the daily needs for 20 d (120d-140d of study) and then fasted for 72 h (141d-143d of study). During study blood samples were taken via jugular vein every 5 days from the 120th day to the 140th day. BHBA, Glucose, Leptin, Resistin, Insulin and Apelin were measured in the blood samples. Liver biopsy samples were collected twice from all ewes on the 120th and 143rd days. As a result, in group GT, BHBA and Leptin concentrations found to be increased significantly while glucose levels decreased significantly. Resistin, Insulin and Apelin concentration were similar in both groups. In conclusion, it was concluded that monitoring BHBA, Glucose and Leptin in GT may be useful in diagnosis and prognosis.