Türkiye Basketbol 2. Erkekler ligindeki oyuncuların bazı kişisel değişkenlerinin durumluk kaygı üzerine etkileri ve durumluk kaygının takım içi ilişkilerine etkisinin araştırılması
Search of the Turkey Basketball Second Men League players of their some personal variables in the state anxiety uppon effects and investigated the effect of state anxiety in side the group relationships
- Tez No: 90465
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
7. ÖZET Bu araştırmanın iki amacı bulunmaktadır. Birinci amaçta ikinci ligdeki erkek basketbolcuların karşılaşma öncesi durumluk kaygı puanlarının, biyolojik yaş grupları, antrenman yaşı, lakımda bulunma süreleri pozisyonları ( mevki), sakat olup olmama, kaptan olup olmama gibi bazı kişisel değişkenler ile bağlantılı olarak, anlamlı farklılık gösterip göstermediğidir. İkinci amaçta ise ikinci ligdeki erkek basketbolcuların durumluk kaygı puanlan ile takım içi ilişkilerinin (takım arkadaşları, antrenörleri ve idarecileriyle) anlamlı farklılık yaratıp yaratmadığı sorusu incelenmiştir. Bu araştırma, Türkiye Basketbol Federasyonu ikinci Lig A ve B grubu sporcuları üzerinde yapılmıştır. Bu baskeibolcuların Spielbergerln Durumluk Kaygı Envanterinden aldıktan kaygı puanlarına göre 47.33 ± 5.71 aritmetik ortalamasında, minimum 29, maximum kaygı puanı 64 olarak saptanmıştır. Araştırmada yer alan takımların antrenörieriyle görüşülüp, önemli maçlar belirlenmiş ve basketbolculara bu maçlara çıkmadan 20 dk önce Spielbergerln Durumluk Kaygı Envanteri ve anket uygulanmıştır. Araştırmamızın 6 kişisel değişkeni olan biyolojik yaş, antrenman yaşı, takımda bulunma süresi, pozisyonu (mevki), sakat olup olmama ve kaptan olup olmamayla, durumluk kaygı puanı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmamızın ikici amacı olan takım içi ilişkiler düzeyinde arkadaşları ile ilişkileri, antrenörieriyle ilişkileri, idareciyle olan ilişkilerinde de durumluk kaygı puanları açısından anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmanın sonuç bölümünde çıkan istatistiksel verilerle ilgili olarak yapılan öneriler konuya ilgi duyanlara ışık tutacağı kanısındayım. Anahtar Kelimeler ; Basketbol, Durumluk Kaygı, Performans, Psikoloji 58
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY There are two purposes of this research. The first purpose is to investigate if there is meaningful relationships between pre-competition state anxiety scores of the second league professional basketball players and their some individual variables such as, age groups, positions. In the second purpose of this research is to investigate whether there is a meaning relationships between state anxiety scores of second league professional baskettjall players and their team-mates. Club managers, general club captains This research had been applied to the second league A and B of Turkey Basketball Federation The points of Spielberger State Anxiety Inventory which the basketball players hand and average points and the standard devaluation is 47,33 ± 5,71. The State Anxiety Inventory and the questionnaire were applied to the basketball players in tiie locker rooms just 20 minutes before their important matches Important basketball matches had been determined by contact with managers and coaches of the teams before the State Anxiety Inventory and the questionnaire were applied. No meaningful relationship has been found between the State Anxiety Scores of the basketball players and their age, playing position, the state of being injured, training age attendance duration of their present team which are the 6 differences in our research. According to the second purpose of our research, meaningful differences has not been found between the players and their relationship with team mates, club managers, general club captain. The conclusion part of tiie research, the meaningless data will information for to who will-make a research about this subject. Key Worlds : Anxiety State, Baskelball.Performance, Psychology 59