Üst düzey basketbolcularda durumluk kaygı düzeyleri ve performans ilişkisi
The Anxiety level of the upper level basketball players and relation them with performance
- Tez No: 186017
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEYSEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, İstatistik, Psychology, Sports, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÜST DÜZEY BASKETBOLCULARDA DURUMLUK KAYGI DÜZEYLER VEPERFORMANS L ŞK S* Mustafa Kayıhan ERBAŞÖZETBu çalışmanın amacı; 2004-2005 yılı Türkiye Erkeler Basketbol Liginde yeralan takımlardaki üst düzey basketbolcuların durumluk kaygı düzeylerinin ölçülmesi vebu düzeylerin antrenman yaşı, biyolojik yaş, oyunda kalma süresi, oyuncularınoynadıkları pozisyonlar ve yerli/yabancı statülerine göre gruplara ayrılarakkarşılaştırılması ve değerlendirilmesidir.Araştırmamız, 5 (beş) takım ve 61 (atmış bir) sporcudan oluşmaktadır.Sporcuların kaygı düzeylerini belirlemek için Durumluk Kaygı Envanteri kullanılmış,bazı kişisel bilgilerinin tespiti için anket uygulanmıştır. Uygulanan envanter ve anket,yabancı oyuncular için ngilizce olarak hazırlanmıştır. Karşılaştırmalar için t-testi ve tekyönlü varyans analizi kullanılmıştır.Tüm istatistikler % 95 geçerlilikle yapılmıştır.Biyolojik yaşa göre; yaşlar en büyükten küçüğe doğru sıralanmış, denekler ikigruba ayrılmış ve kaygı düzeylerine göre t-testi uygulanarak iki grup arasında farkolmadığı ortaya çıkmıştır. Antrenman yaşına göre; yaşlar en büyükten küçüğe doğrusıralanmış, denekler iki gruba ayrılmış ve kaygı düzeylerine göre t-testi uygulanarak ikigrup arasında fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Oyunda kalma sürelerine göre; en fazlaoyunda kalan sporcudan en aza doğru sıralama yapılmış ve kaygı düzeylerine göret-testi uygulanarak iki grup arasında fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Oyuncularınyerli/yabancı statülerine göre; oyuncular yerli ve yabancı olarak iki gruba ayrılmış vekaygı düzeylerine göre t-testi uygulanarak iki grup arasında fark olmadığı ortayaçıkmıştır. Oyuncuların oynadıkları pozisyonlara göre (guard, pivot, forvet) kaygıdüzeyleri, tek yönlü varyans analizi kullanılarak karşılaştırılmış, verilerin normaldağılımdan geldiği ve homojen olduğu, analiz sonucunda gruplar arasında farkolmadığı ortaya çıkmıştır. Daha sonra takımlarının kaygı düzeyleri sezon sonu puandurumlarına göre değerlendirilmiş ve kaygı düzeyleri ile lig sıralamaları arasındaparalellik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
THE ANXIETY LEVEL OF THE UPPER LEVEL BASKETBALL PLAYERSAND RELATION THEM WITH PERFORMANCE* Mustafa Kayıhan ERBAŞABSTRACTThe aim of this study is to determine the anxiety level of the upper levelbasketball players that are at the teams of Basketball League of Turkey in 2004- 2005season and relating them to their biological age, training age, stay inside of the game,their game position and their nationality.Our study consider 5 teams and 61 players. The State Anxiety Inventory is usedto determine the anxiety level and the inquiry is used to determine their personalinformation. Their English version is used for foreign countries players. TheIndependent Sample t-test and the One Way Varience Analyses are used for relating.All the statistics are have 95% confidence.Players divided in to two groups for biological age,and t-test had made withanxiety level, as the results; there are no difference found because of the results of thet-test. Players divided in to two groups for training age and t-test had made with anxietylevel, as the results; there are no difference found because of the results of the t-testPlayers divided in to two groups for stay inside of the game and t-test had made withanxiety level, as the results; there are no difference found because of the results of thet-test. Players divided in to two groups for their nationality and t-test had made withanxiety level, as the results; there are no difference found because of the results of thet-test. For relating their game position, they divided in to three groups as pivot, guardand forward. There are no difference found because of the results of the one wayvarience analyses . Than the league order of the teams and their anxiety levels arecomposed and as the results; there is a paralell relations between the anxiety levels andleague orders.