Bir Celâlî reisinin sergüzeşti: Karakaş Ahmed
The exploits of a Celâlî leader: Karakaş Ahmed
- Tez No: 904653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez, sekban birliğinin reisi, Celâlî ordusunun bölükbaşılarından biri ve Osmanlı idarecisi olan Karakaş Ahmed'in hayatına odaklanmaktadır. Birinci bölümde Karakaş Ahmed, mekân ve zamanın bir ürünü olarak Celâlî komuta kademesinin önemli bir bölükbaşısı, ikinci bölümde Büyük Kaçgun'un esaslı sorumlularından biri olacak cihette bir Celâlî lideri, üçüncü bölümde çeşitli beylerbeylikler ile payelendirmiş bir Osmanlı idarecisi ve komutanı olarak incelenecektir. Tezin odak noktası Karakaş'ın sergüzeşti olmakla beraber Osmanlı karar vericileri ile Celâlîlerin ilişkisini ortaya koyma amacını gütmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the life of Karakaş Ahmed, the head of a sekban troop, an important leader of the Jalālī command echelon and an Ottoman administrator. In the first chapter, Karakaş Ahmed will be analyzed as an influential“bölükbaşı”(captain) of the Celâlî command cadre, shaped by the context of his time and place. In the second chapter, he will be examined as a Celâlî leader and one of the primary figures responsible for the“Büyük Kaçgun”(Great Flight). The third chapter will focus on his role as an Ottoman administrator and commander, vested with authority across various beylerbeyliks (provinces). While the main focus of this thesis is on the exploits of Karakaş Ahmed, it also aims to shed light on the relationship between Ottoman decision-makers and the Celâlîs.