Ati (ileri) gazetesinde 1918-1920 Rusya ile ilgili haberler
Ati (advanced) related news newspaper Russia in 1918-1920
  1. Tez No: 624414
  2. Yazar: MİNE KAZAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
1 Ocak 1918'de Celal Nuri'nin (ileri), İstanbul'da çıkarmaya başladığı Ati gazetesi, 10 Şubat 1919 tarihli“Matbuata Kelepçe Vuruluyor”baş¬lıklı imzasız bir yazı ve Celal Nuri'nin Sadrazam Ahmed Paşa kabinesini tenkit eden başyazısı sebebiyle aynı gün süresiz olarak kapatılmışsa da ertesi günden itibaren İleri adıyla çıkmaya başlamıştır. İleri 1920 tarihinde kapatılınca Ahval adıyla yayımını sürdürmüş, İstanbul'un İtilaf devletlerince işgali günlerinde yayımı durdurulunca da tekrar İleri adıyla yayımına devam etmiştir. İleri gazetesinde özellikle Kurtuluş Savaşı sırasında Milli Mücadeleyi destekleyen yayınlar ortaya koymuştur. Bu nedenle savaşın başarı sağlanmasında basın özellikle Milli Mücadele yanlısı gazeteler üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. İleri gazetesi yapmış olduğu yayınlarla 1918-1919-1920 yılındaki olayların aydınlanmasında birinci derecede kaynak olarak kullanılmıştır. Kuvayı Milliye Karşısındaki tavrı başlangıçta açık olmayan gazetede Celal Nuri'nin“Sivas Kongresi heyeti temsiliye reisi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine”başlıklı yazısından itibaren kuvayı milliye desteklenmeye başlanmıştır. İstanbul'un işgal edilmesi ve Celal Nuri'nin tutuklanıp Malta'ya sürülmesinden sonra ileri bazen kapanarak bazen de isim değiştirerek yayımını sürdürdü. 3 Kasım 1921'de sürgünden dönen Celal Nuri ankara'ya geçer ve Gelibolu mebusu sıfatıyla I. Büyük Millet meclisine katıldı. Celal Nuri'nin Kanuni Esası Encümeni reisi olmasıyla gazetenin bundan sonraki yayın döneminde I. Büyük Millet Meclisi'nin Çalışmalrına geniş şekilde yer vererek meclisteki bazı şahsiyetler daha yakından tanıtılır ve Ankara'nın o günlerdeki havası anlatılır. İleri gazetesinin kapanmasıda olaylı olmuştur. 9 Eylül zaferi üzerine İstanbul'dan kaçan rum ve Ermeniler'in lozan antlaşması'ndan sonra kanunsuz yollarla tekrar yurda dönmelerine kolaylık sağlayan bir takım devlet memurlarının, bu arada bazı mebusların suçlu bulunmasının yanında yunus Nadi ve Kılıç Ali bey'in dahil olduğu bir iş komitesi teşkil edilmiştir. Komitenin maksadı imtiyaz almak, İstanbul ve Ankara'daki resmi dairelerde iş takibi yapmak ve bu yolla toplanacak parayı bölüşmekti. Celal Nuri Bu konuyu gazetede ele almıştır. Bu haber üzerine Kılıç Ali, arkadaşı Rauf Orbay bey birlikte ileri gazetesine giderek tabancasının kabzasıyla Celal Nuri'yi yaralamıştır. Bu tarihten itibaren ileri gazetesiyle Cumhuriyet gazetesi arasında sürtüşme yaşanmıştır. Bu olaylar üzerine 18 Ağustos 1924'te gazete kapanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ati newspaper, which Celal Nuri (forth) began to appear in Istanbul on January 1, 1918, is the same as an unsigned article entitled“Matbuata Clamped”and an editorial essay criticizing Celal Nuri's Cabinet of Grand Vizier Ahmed Pasha Although the day was closed for an indefinite period, from the following day, it began to be called forth. It continued to be published in the name of Ahval when it was closed in 1920 and continued to be published again in the name of Advanced when it was stopped to be published during the invasion days of Istanbul. He has published publications supporting the National Struggle, especially during the War of Independence. For this reason, the press has fulfilled its duty especially to the National Struggle journalists in the success of the war. The forward newspaper was used as a source in the first instance in the enlightenment of the events of 1918-1919-1920. National forces in the face of the attitude that is not open initially in the paper Celal Nuri“of Representatives Committee the Chairman of the Sivas Congress Mustafa Kemal Pasha Lordship titled”from national forces started to be supported. Celal Nuri get arrested and the occupation of Istanbul and Malta after the release of its publication fell forward sometimes and sometimes by changing the name continued. November 3, 1921, went to Ankara and Gallipoli Celal Nuri, who returned from the exile in his capacity as the representative for the I. The Grand National Assembly attended. Celal Nuri Committee with the head of legal principles I. The Grand National Assembly during the next broadcast period of the paper in a broad way by including in the work of the legislature more closely and discusses some figures are introduced in the air of Ankara in those days. Kapanmasi in the forward newspaper has been eventful. Upon September 9, victory, Greeks and Armenians who had fled from Constantinople after the Treaty of Lausanne of a team that provides convenience to government officials through illegal means return back to the dorm, meanwhile, is found guilty of some deputies in addition to being a business brain, including the kilic Ali and Yunus Nadi Committee has been established. The purpose of the concession Committee, and work in government offices in Ankara and Istanbul to pursue the money to be collected in this way was bolusmek. Celal Nuri has addressed this topic in the paper. Upon hearing this news, kılıç Ali, Rauf Orbay Bey, a friend of Jalal winged shape with the butt of the gun to the newspaper and go forward together. From that date forward with the paper experienced a rift between the Republican newspaper. These events, on 18 August 1924, newspapers have been closed.