Hafif çelik yapım sistemlerinde cephe kuruluşunun Kayseri ili örnekleri üzerinden incelenmesi
Examination of the facade establishment in light steel construction systems based on Kayseri province samples
  1. Tez No: 904665
  2. Yazar: FATMA GİZEM ÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GÖKALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Endüstri Dönemi ile malzeme olarak kullanılan hafif çeliğin yapı sektöründe kullanımı 2. Dünya Savaşı'ndan sona ABD'de başlamıştır. Sistem kendi içerisinde iskelet, panel ve hücre sistem olarak sınıflandırılmaktadır. Hafif çelik yapılar hafif çelik strüktürlerle birlikte bu strüktürü bir arada tutan bağlantı bileşenleri, tesisat bileşenleri, yalıtım bileşenleri ve kaplama bileşenlerinden bir araya gelmektedir. Gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır kullanılan hafif çelik sistem, 1999 depremi sonrası ülkemizde önem kazanmıştır. 2019 yılında yürürlüğe Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde hafif çelik ayrı bir olarak ayrılmıştır. Hafif çeliğin sünek olması, kısa sürede ve hava koşullarına bağlı olmadan inşa edilebilmesi gibi özelliklerinden dolayı deprem bölgeleri için uygun bir sistemdir. Az katlı konutlarda, hangar, depo, yurt, restoran, hastane, okul gibi farklı fonksiyonlara sahip yapılarda kullanılabilir. Mimari tasarımda yapının sistemi önemli olduğu kadar cephesi de önemlidir. Cephe yapının bulunduğu yer ile ilişkisini, yapıldığı döneme ait bilgileri ve yaşanılan bölgenin kültürünü yansıtır. Bu çalışmada hafif çelik sistemin kuruluşu ve cephede kullanılan malzemeler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini içermektedir. Bu doğrultuda firma ve mimarlar ile görüşülmüş ve Kayseri'de yapılmış örnekler üzerinden değerlendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of light steel in the construction industry, which was used as a material during the industrial period, started in the USA after the Second World War. Light steel structures are composed of light steel structures, connection components that hold this structure together, installation components, insulation components and coating components. The light steel system, which has been used for many years in developed countries, gained importance in our country after the 1999 earthquake. It came into force in 2019 and light steel is seperated as a seperate unit in the Turkish building earthquake regulations. It is a suitable system for earthquake zones due to the features of light steel such as being ductile and being able to be constructed in a short time and regardless of weather conditions. It can be used in low-rise residences, building with different functions such as hangars, warehouses, dormitories, restaurants, hospitals and schools. In architectural design, the facade of the building is as important as its system. The facade reflects the relationship of the building with its location, information about the period which it was built and the culture of the region. This study includes the evaluation of the relationship between the construction of the light steel system and the materials used on the facade. In this regard, companies and architects were interviewed and evaluation was made based on examples made in Kayseri.