Yüksek binalarda taşıyıcı iskelet- cephe ilişkisi ve giydirme cephe düzenleri
The, Relationship structural systems and exterior wall in high-rise buildings and cladding systems
- Tez No: 103976
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Araştırmamızın konusu yüksek bina taşıyıcı sistemleri ve ana bileşenlerinden biri olan giydirme cephe sistemleridir. 19. yüzyıl sonlarında yoğun kentsel yapılaşma ile yapı ve yapım alanındaki teknolojik gelişmeler, yeni yapı teknikleri ve yeni malzeme olanaklarının gelişmesiyle yüksek bina yapımları başlamıştır. Başlangıçta yoğun şehirleşmeden doğan gereksinim ile yapılan yüksek binalar zaman içinde ekonomik ve teknolojik gücün kanıtı olan prestij yapılarına dönmüşlerdir. Yığma sistemlerle ancak belirli bir yüksekliğe ulaşılabilirken çeliğin yapıda kullanılmaya başlanması ve betonarmede sürekli değişim ve ilerlemelerle yeni yapı taşıyıcı sistemleri ortaya çıkmıştır. Birinci bölümde çalışma genel hatlarıyla tanıtılmış, açıklayıcı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde bu yüksek bina taşıyıcı sistemleri incelenmiştir. Yüksek bina taşıyıcı sistemleri incelenirken ana bileşenlerinden biri olması ve bina tasarımında karşılıklı etkileşimi nedenleriyle binanın sunuş bölümü olan cepheler üzerinde odaklanılmıştır. Cepheler yapı iç ortamı ile dış ortamı arasında yer alan bölmelerdir. Dış duvarlar artık taşıyıcı olma görevim yitirip binayı örtme görevini üstlenmişlerdir. Üçüncü bölümde çalışmanın ağırlığını ve amacım oluşturan yapı taşıyıcı sisteminden bağımsız olup bina dış yüzüne asılarak giydirilen giydirme cephe sistemleri incelenmiştir. Giydirme cephe sistemleri iki ana grupta ele alınabilir: - Ağır giydirme cephe sistemler, - Hafif giydirme cephe sistemler. Araştırma kapsamında hafif giydirme cephe sistemleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. Hafif giydirme cephe sistemleri; - Taşıyıcı ızgara türüne göre,. çubuk sistemler,. yarı panel sistemler,. panel sistemler,. prefabrike metal panel sistemler,. kolon kaplamalı parapet sistemler, - Taşıyıcı ızgara ile dolgu panelleri arasındaki bağlantı türüne göre,. baskı profilli,. taşıyıcı macunlu,. karma sistemler şeklinde sınıflandırılmaktadır. Bunların tanıtımı ve özellikleri bölüm kapsamında incelenmiştir.Dördüncü bölümde yüksek bina taşıyıcı tasarımının cephe sistemini ne yönde etkilediği incelenmiştir. Kolon yerleşimleri, cephe taşıyıcı ızgarası, mesnet noktalan, deformasyonlar incelenerek karşılıklı etkileşimleri gösterilmek istenmiştir. Beşinci bölümde cephe sistemlerinde çeşitli kaplama malzemeleri kullanılarak bina taşıyıcı sistemine farklı noktalarda birleşim detayları incelenmiştir. Betonarme ve çelik binalara metal çerçeveli giydirme cephe sistemlerinin monte edilmeleri nokta detaylar biçiminde ele alınmıştır. Altıncı bölümde konuya ilişkin bina örnekleri yer almaktadır. Eski ve yeni dönemlerde inşa edilmiş binalara ait planlama ve cephe sistemleri incelenmiştir. Bu binalara ait örneklerde zaman içinde cephe sistemlerinin kaydettiği gelişmeler gösterilmek istenmiştir. Sonuç olarak, yüksek bina taşıyıcı sistemleri ve giydirme cephe sistemlerinin birlikte gelişme gösterdikleri, birbirleriyle karşılıklı etkileşim içinde oldukları görülmektedir. Birbirlerine olan etkileri dikkatle incelenerek tasarımlar ve detaylar oluşturulduğunda yüksek performanslı binalar inşa etmek mümkün olacaktır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this research is structure systems in high-rise buildings and one of its main components cladding systems. At the end of the 19* century, with dense urbanisation and the technological advances in construction and building technics, new material options in constructing high elevated building constructions began. In the beginning, these buildings which were built as a consequence of dense urbanisation, in time they turned to be the signs of great power and prestige. With the usage of steel in construction, and continues advances in the field of reinforced concrete, new construction structure emerged while predetermined heights could be reached with the accumulation systems. In the first part, the study is introduced with main points and explanatory information is contained. In the second part, these construction structures are examined. Since it is one of the main components of construction structure systems and its interaction in the building design, the introduction is focused on the facades. While examining the construction structure systems, The facades are the parts between the outer and inner mediums of the building. The outer walls are no longer load bearings, but they cover the building. In the third part, cladding systems which are cladded by hanging to the outer facade and independent from the most significant and purpose determining part of the work, is examined. The cladding systems can be handled in two main groups: - Heavy cladding systems - Light cladding systems In the course of the work emphasis is on the light cladding systems. - Due to the structural grid type, light cladding systems are grouped as:. Stick systems,. Unit and mullion systems,. Unit systems,. Panel systems,. Column cover and spandrel systems. - Due to the connection type between structural grids and filling panels, light cladding systems are grouped as:. Lock strip gasket mullion,. Structural silicon mullion,. Mixed systems. The presentation and properties of each are examined in the third part. XllIn the fourth part, the effects of high building's construction design structural systems on facade system is examined. By examining column locations, cladding support, panel support, joint deflections, the mutual interaction is intended to be mentioned. In the fifth part, by using various covering materials, the connection details at different points to the support systems are examined. The mounting of the metal framed cladding systems are handled as point details. In the sixth part, there are building examples referring to the subject. The planning and facade systems belonging to the buildings constructed in the near and far past are discussed. The main reason of examining these examples is to point out the progress in the facade systems. The mutual interaction between structural systems in high-rise buildings and cladding systems and their joint progress is concluded. Construction of high performance buildings will be possible if the designs and the details are produced by considering their mutual interaction. X1I1