Financial factors that affecting information in integrated disclosure reports
Entegre finansal raporlardaki bilgileri etkileyen finansal faktörler
- Tez No: 904708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Entegre finansal raporlama, kuruluşların hem finansal hem de finansal olmayan performansı tutarlı ve şeffaf bir şekilde iletmek için temel bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışması, entegre raporlama hakkındaki literatürün kapsamlı bir incelemesini sunarak faydalarını, zorluklarını ve gelecekteki araştırma yönlerini incelemektedir. Temel bulgular, entegre raporlamanın paydaş katılımı, kurumsal şeffaflık ve uzun vadeli değer yaratma üzerindeki olumlu etkisini vurgulamaktadır. Ancak, alan metodolojik zorluklar, benimsemede bölgesel eşitsizlikler ve dijital dönüşüm ve iklim değişikliği gibi ortaya çıkan sorunların devam eden entegrasyonu ile karşı karşıyadır. Gelecekteki araştırmalar için öneriler arasında entegre raporlamanın sürdürülebilir etkisini izlemek için uzunlamasına çalışmalar, sektörler ve ülkeler arasında karşılaştırmalı analizler ve raporlama uygulamalarındaki teknolojik ilerlemelerin incelenmesi yer almaktadır. Önemlilik belirleme ve paydaş katılımı çerçevelerinin standardizasyonu da raporlama uygulamalarında tutarlılığı ve hesap verebilirliği artırmak için çok önemlidir. Bu alanları ele alarak, kuruluşlar kurumsal yönetişimi, paydaş güvenini ve sürdürülebilir iş uygulamalarını geliştirmek için entegre raporlamadan daha fazla yararlanabilir.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting has emerged as a pivotal approach for organizations to communicate both financial and non-financial performance in a cohesive and transparent manner. This paper provides a comprehensive review of literature on integrated reporting, exploring its benefits, challenges, and future research directions. Key findings highlight the positive impact of integrated reporting on stakeholder engagement, organizational transparency, and long-term value creation. However, the field faces methodological challenges, regional disparities in adoption, and the ongoing integration of emerging issues like digital transformation and climate change. Recommendations for future research include longitudinal studies to track the sustained impact of integrated reporting, comparative analyses across sectors and countries, and exploration of technological advancements in reporting practices. Standardization of materiality determination and stakeholder engagement frameworks is also crucial to enhance consistency and accountability in reporting practices. By addressing these areas, organizations can further leverage integrated reporting to enhance corporate governance, stakeholder trust, and sustainable business practices.