Transformation from Web2 to Web3; non-fungible tokens in marketing
Web2'den Web3'e dönüşüm; pazarlamada değiştirilemeyen tokenler
- Tez No: 904709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE DALAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, blok zinciri (blockchain) kavramının gelişimini, NFT'lerin yükselişini, pazarlama alanındaki kullanımlarını, sanal evren (Metaverse) içindeki kısa ama dönüştürücü varlıklarını, global markaların bu alanlardaki örnekleri, Web 2'den oluşmakta olan Web 3'e geçişi ve bu unsurlar arasındaki karmaşık bağlantıları incelemektedir. Web 3 ile NFT (Değiştirilemeyen tokenler) kavramları arasındaki ilişki, dijital ekonominin tam ortasında olup incelemeye değer niteliktedir. Bu çalışmada da hızla evrimleşmekte olan bu teknolojinin nasıl kullanılacağına dair stratejilere ek olarak bireyler ve kurumlar için etkileri araştırılmıştır. Çalışmamda çerçeve analizi yöntemi kullanılmış ve Mcluhan'ın dörtlüsü eksenınde örneklere bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the evolution of blockchain, the rise of NFTs, their use in marketing, their brief but transformative presence in the Metaverse, examples from global brands, the transition from Web 2 to the emerging Web 3, the principles of Web 3, and the complex interconnections between these elements. The relationship between Web 3 and NFTs (non-fungible tokens), which have become a focal point of the digital economy, is worthy of examination. This examination include an investigation of the implications for individuals and organizations, as well as strategies for navigating the rapid evolution of this technology. In my work I also used the method of frame analysis, as well as the study of examples through the prism of McLuhan's tetrads.