Enhancing user experience: The critical role of Human-Computer Interaction (HCI) and Artificial Intelligence (AI)-driven systems in Pakistan
Kullanıcı deneyimini geliştirme: Pakistan'da İnsan-Bilgisayar Etkileşimi (HCI) ve Yapay Zeka (AI) odaklı sistemlerin kritik rolü
- Tez No: 904711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etkileşim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yapay zekâ (AI) alanındaki hızlı gelişmeler, kullanıcı ara yüzü (UI) tasarımına hem faydalar hem de sorunlar getirmektedir. İnsan-Bilgisayar Etkileşimi (HCI) kavramı, AI'nın ilerlemesi ve insan odaklı alanlarda giderek artan uygulamaları göz önüne alındığında, insan ve AI etkileşiminin temel bir parçası olmuştur. AI ile HCI tasarımının ve İnsan Merkezli Yapay Zekâ'nın (HCAI) birleşimi, Kullanıcı deneyimi (UX) etkileşimlerini geliştirmektedir. Bu tez araştırması, HCI'nin AI ara yüzlerinin geliştirilmesinde uygulanmasındaki sorunları, algoritmik karar alma ve insanların bilgisayar tabanlı yardımlara aşırı güven duyarak körü körüne benimsemesi anlamına gelen otomasyon yanlılığının ele alınmasını tartışmaktadır. Tez ayrıca, Pakistanlı geliştiriciler tarafından karşılaşılan insan merkezli yapay zekâ zorluklarının mevcut durumunun bir değerlendirmesini sunmakta ve UX'i iyileştirmeye yönelik çözümler önermektedir. Modern AI geliştirmeleri genellikle teknoloji odaklıdır, bu nedenle UX'e gereken önem verilmemektedir. HCAI, son dönemde bir trend olarak ortaya çıkmış olsa da aradaki farkın kapatılması gerektiği hala bir ihtiyaçtır. HCAI, son zamanlarda bir trend olarak belirse de bu farkın kapatılması ancak yaygın kabul görmesiyle mümkün olacaktır. Araştırmanın amacı, röportajlar ve anketler yaparak AI ara yüzlerinin pratikteki doğasını belirlemek ve anlamaktır. Makalenin bulguları, işbirlikçi zekayı araştırmakta ve Pakistanlı işletmelerin HCI kavramını AI tabanlı uygulamaların geliştirilmesine dahil ederek AI yeteneklerinden nasıl yararlanabileceğine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancements in artificial intelligence (AI) bring benefits and problems to user interface (UI) design. Human-Computer Interaction (HCI) concept has been a fundamental part of human and AI interaction for more than two decades given the advancement of AI and its growing applications in human-centric fields. The consolidation of AI with HCI design and Human-Centered Artificial Intelligence (HCAI) offers improved User experience (UX) interactions. This thesis research discusses issues in implementing HCI in the development of AI interfaces, including algorithmic decision-making, and addressing automation bias, which occurs when people over trust and blindly embrace computer-based assistance. The thesis also presents an assessment of the current state of human-centered AI difficulties encountered by Pakistani developers and proposes solutions to improve UX. Modern AI development tends to be technology-driven, therefore UX is not attended optimally. HCAI has recently emerged as a trend though there is still a need for the further gap between them to be closed. HCAI has lately surfaced as a trend however, there is still work to be done to reduce the remaining gap which is only possible by its widespread acceptance. The objective of the research was to identify and understand the nature of AI interfaces in practice by conducting interviews and surveys. The findings of the thesis investigate collaborative intelligence and ways for Pakistani enterprises to capitalize on AI capabilities, with a focus on incorporating the HCI concept into the development of AI-driven applications.