Media representations of female political leaders: An analysis of body politics
Kadın siyasi liderlerin medya temsilleri: Beden politikası üzerine bir analiz
- Tez No: 904750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA EKAL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kadın politikacılar tarihsel olarak toplumsal beklentilerin rollerini belirlemesi ve ataerkil sistemlerin bu normları pekiştirmesi nedeniyle siyasetten dışlanmışlardır. Siyasette kadınların varlığını artırmak, bu kökleşmiş engellere meydan okuyarak erkeklerin alandaki hakimiyetini bozmakta ve daha fazla kadını siyasete katılmaya teşvik etmektedir. Ancak, araştırmalar medya haberlerinde erkek politikacılar lehine nicelik ve nitelik açısından bir yanlılık olduğunu ortaya koymaktadır. Erkek politikacılar genellikle politikaları ve görüşleri üzerinden ele alınırken, kadın politikacılar cinsiyet stereotipleri ve marjinalleştirme ile bezeli önyargılı haberlere maruz kalmaktadır. Medyanın kamusal algıyı şekillendirmede merkezi bir rol oynadığı günümüzün yoğun medyatik siyasi ortamında, bu önyargı kadın politikacıların kariyerlerini zayıflatmakta ve demokratik temsiliyetin temellerini sarsmaktadır. Bu çalışma, Angela Merkel ve Hillary Clinton gibi iki önemli kadın liderin medya görünürlüğünü beden siyaseti odaklı incelemektedir. Araştırma tasarımını olarak vaka çalışması kullanilarak ve feminist medya teorisi yararlanilarak, bu liderlerin medya tarafından beden siyaseti merceğinden nasıl temsil edildiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, erkek meslektaşlarının aksine Angela Merkel ve Hillary Clinton'ın medya tarafından sıklıkla aşağılayıcı ve cinsiyetçi yorumlarla adaletsiz bir şekilde tasvir edildiğini, derin kökleri olan cinsiyet önyargılarını ve kadın liderlerin karşılaştığı ısrarlı engelleri ortaya koymaktadır. Çalışma bu nedenle, diğer önerilerin yanı sıra, medya uygulayıcılarının yöntemlerini eleştirel bir şekilde değerlendirmeleri ve kadın siyasi liderleri adil, doğru ve saygılı bir şekilde tasvir etmeleri gerektiğini öne sürmektedir. Bu, cinsiyet normlarına karşı çıkmayı ve kadın liderlerin fiziksel özelliklerinden ziyade siyasi başarılarını vurgulamayı gerektirir.
Özet (Çeviri)
Female politicians have historically faced exclusion within politics, partly due to societal expectations dictating their roles and the patriarchal systems reinforcing these norms. Elevating the presence of women in politics serves as a challenge to these entrenched barriers, disrupting the dominance of men in the field and inspiring more women to participate. However, research reveals biases in media coverage favoring male politicians both in quantity and quality. While male politicians are typically covered based on their policies and views, female politicians often face biased reporting colored by gender stereotypes and marginalization. In today's highly mediated political landscape, where the media plays a central role in shaping public perception, this bias undermines the careers of women politicians and the foundations of democratic representation. This study investigates the media portrayal of two prominent female leaders, Angela Merkel and Hillary Clinton, with a focus on body politics. Using a case study research design and drawing from Feminist media theory, it aims to shed light on how the media represents these leaders through the lens of body politics. The findings of the study reveal that, unlike their male counterparts, Angela Merkel and Hillary Clinton, are often unfairly portrayed by the media with derogatory and sexist comments, revealing deep-seated gender biases and the persistent barriers women leaders face. The study, therefore, suggests, among other suggestions, that that media practitioners should assess their methods critically and work to depict female political leaders in a fair, truthful, and courteous manner. This involves defying gender norms and emphasizing their political achievements rather than their physical attributes.