ParkApp as a FinTech innovation in urban parking for modern mobility solutions
Modern mobilite çözümleri için kentsel otopark alanında bir FınTech yeniliği olarak ParkApp
  1. Tez No: 904753
  2. Yazar: ABDULMONIEM DIRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ParkApp, YZ, IoT, dijital cüzdan ve blok zinciri teknolojilerini entegre ederek kentsel park zorluklarını ele almak için tasarlanmış yenilikçi bir FinTech çözümü olarak bu tez kapsamında sunulmaktadır. Büyük şehirlerdeki artan araç kullanımı ve kentsel sıkışıklık ortasında ParkApp, park alanı dağıtımını optimize etmektedir. Kullanıcı deneyimini geliştirmeyi ve çevresel sürdürülebilirliği teşvik etmektedir. Önerilen uygulama kapsamında; arama süresini, yakıt tüketimini ve karbon emisyonlarını azaltmak için gerçek zamanlı verilerden yararlanılmaktadır. Blokzincir ve dijital cüzdan entegrasyonu aracılığıyla güvenli ve verimli işlemler sağlamaktadır. ParkApp'in ölçeklenebilirliği, toplu taşıma gibi daha geniş akıllı şehir girişimleriyle entegrasyona izin vererek onu gelecekteki kentsel yönetim için önemli bir araç haline getirebilmektedir. Bu tez çalışmasında, ParkApp'in kentsel hareketliliği dönüştürme, trafik sıkışıklığını azaltma ve gerek büyük şehirlerde gerekse daha küçük topluluklarda ekonomik verimliliği teşvik etme potansiyelini vurgulayarak daha yaşanabilmektedir. Bu sayede, sürdürülebilir kentsel ortamlar yaratmaya önemli ve ciddi ölçüde katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents; ParkApp is presented in this thesis as an innovative FinTech solution designed to address urban parking challenges by integrating AI, IoT, digital wallet, and blockchain technologies. With increasing vehicle usage and urban congestion in large cities, ParkApp optimizes parking space distribution. It improves user experience and promotes environmental sustainability. The proposed application utilizes real-time data to reduce search time, fuel consumption, and carbon emissions. It provides secure and efficient transactions through blockchain and digital wallet integration. The scalability of ParkApp allows integration with broader smart city initiatives such as public transportation, making it an essential tool for future urban management. This thesis emphasizes the potential of ParkApp to transform urban mobility, reduce traffic congestion, and promote economic efficiency in both large cities and smaller communities, making them more livable. In this way, it contributes significantly and substantially to creating sustainable urban environments.