An investigation of the SNARC phenomenon: Magnitude comparison and parity judgement processes
SNARC görüntüsünün büyüklük karşılaştırma denklik değerlendirme süreçleri ile incelenmesi
  1. Tez No: 904760
  2. Yazar: DENİZ GÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sayısal bilişin önemli bir parçası olan Mekânsal Sayısal Yanıt Kodlaması (SNARC), küçük sayılara sol elle ve büyük sayılara sağ elle daha hızlı yanıt verme anlamına gelir. SNARC etkisine sıklıkla eşlik eden etkilerden biri Yanıt Kodlarının Belirginliği (MARC) olarak adlandırılır ve tek sayılara sol elle, çift sayılara ise sağ elle verilen hızlı yanıtlarla tanımlanır. İki Koşullu Yol Modeli, sayılar zihinde uzamsallaştığında yanıtları nasıl etkilediğini açıklamak için iki zihinsel yol önerir: koşullu ve koşulsuz yol. Bu tezde, İki Koşullu Yol Modeli aracılığıyla SNARC etkisi ve MARC etkisi araştırılmıştır. Zihinsel Sayı Çizgisi (MNL) uyumluluk durumuna göre iki gruptan oluşan çalışmada, katılımcılara büyüklük sınıflandırma ve tek/çift sayı yargılama görevleri dönüşümlü görevler olarak sunulmuştur (N = 79). Sonuçlar, MNL uyumlu grupta düz SNARC etkisini gösterirken MARC etkisi gözlenmemiştir. Bununla birlikte MNL uyumsuz grupta ters SNARC etkisi ve ona eşlik eden ters MARC etkisi gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, bu etkilerin esnek olduğunu ve İki Koşullu Yol Modelinin önerdiği gibi koşullu ve koşulsuz yollar arasındaki etkileşimlerden kaynaklandığını desteklemektedir. Bulgular, soldan sağa okuma/yazma alışkanlığı olan ve daha önce düzenli SNARC etkisinin gözlemlenmediği bu örneklem için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Spatial Numerical Associations of Response Coding (SNARC), an important part of numerical cognition, refers to faster left-handed responses to small numbers and right-handed responses to large numbers. One of the effects that often accompanies the SNARC effect is called the Markedness of Response Codes (MARC) and is characterised by faster left-handed responses to odd numbers and right-handed responses to even numbers. The Dual Route Model proposes two mental pathways to explain how responses are affected when numbers are spatialised in the mind: conditional and unconditional routes. In this thesis, the SNARC effect and the MARC effect were investigated through the Dual Route Model. In the study consisting of two groups according to Mental Number Line (MNL) compatibility conditions, participants were presented with magnitude classification and parity judgement tasks as switch tasks (N = 79). The results showed a regular SNARC effect in the MNL-compatible group, whereas null MARC effect was observed. However, a reverse SNARC effect and a reverse MARC effect were observed in the MNL-incompatible group. These results support that these effects are flexible and arise from interactions between conditional and unconditional route as suggested by the Dual Route Model. The findings are important for this sample, which has left-to-right reading/writing habits and in which regular SNARC effects have not been observed before.