Metrology in the cloud through microservices with variability management
Değişkenlik yönetimi altındaki mikroservisler yoluyla bulutta metroloji
  1. Tez No: 904782
  2. Yazar: ANIL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN, DR. MUHAMMED ÇAĞRI KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, özellikle kalibrasyon endüstrisi olmak üzere metrolojiye odaklanarak Endüstriyel Nesnelerin İnterneti'nin (IIoT) karmaşıklıklarla başa çıkabilen kapsamlı bir mikroservis tabanlı mimariyi tanıtmaktadır. Önerilen mimari, metrolojide karşılaşılan dijital dönüşüm zorluklarını etkin bir şekilde yönetmek amacıyla Ölçüm Cihazlarının İnterneti (IoMT) çerçevesini geliştirmektedir. Bu mimarinin önemli bir özelliği, özelleştirilmiş bir Sürekli Entegrasyon/Sürekli Dağıtım (CI/CD) hattı ile entegre edilmiş Metinsel Değişkenlik Modeli (TVM) aracılığıyla uygulanan metodolojik değişkenlik yönetimi mekanizmasının dahil edilmesidir. Bu yaklaşım, gerçek zamanlı uyarlanabilirliği sağlayarak belirli sistem gereksinimlerine göre uyarlanmış kesintisiz güncellemeler ve sürekli çalışma olanağı sağlar. Mimarinin etkinliği, cihaz iletişiminden Dijital Kalibrasyon Sertifikalarının (DCC) oluşturulmasına kadar tüm kalibrasyon sürecini yönetme yeteneğini sergileyen RF güç ölçümüne odaklanan detaylı bir vaka çalışması ile gösterilmektedir. Kalibrasyon süreçlerinde hassasiyet ve güvenilirliği sağlamak amacıyla, mikroservislerin içine Yayılma Kanunu (LoP) ve Monte Carlo Simülasyonu (MCS) gibi ileri düzey belirsizlik hesaplama teknikleri entegre edilmiştir. Bu tez, değişkenlik yönetimi ve CI/CD mekanizmaları ile geliştirilmiş mikroservis tabanlı mimarilerin süreçleri nasıl kolaylaştırabileceğini, ölçeklenebilirliği nasıl artırabileceğini ve çeşitli endüstrilerdeki karmaşık, heterojen sistemlerin gelişmekte olan gereksinimlerini nasıl destekleyebileceğini göstererek daha geniş bir alana katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces a comprehensive microservice-based architecture tailored for the complexities of the Industrial Internet of Things (IIoT), with a focus on the metrology, in particular, calibration industry. The proposed architecture enhances the Internet of Measurement Things (IoMT) framework to effectively manage the digital transformation challenges encountered in metrology. A pivotal characteristic of the proposed architecture is the incorporation of methodological variability management mechanism, implemented through Textual Variability Model (TVM) integrated with a customized Continuous Integration/Continuous Deployment (CI/CD) pipeline. This approach ensures real-time adaptability, enabling seamless updates and continuous operation tailored to specific system requirements. The architecture's effectiveness is demonstrated through a detailed case study focusing on RF power measurement, showcasing its ability to manage the entire calibration process, from device communication to the generation of Digital Calibration Certificates (DCCs). Advanced uncertainty quantification techniques, including the Law of Propagation (LoP) and Monte Carlo Simulation (MCS), are embedded within the microservices, ensuring precision and reliability in calibration tasks. This thesis contributes to the broader field by illustrating how microservice-based architectures, enhanced with variability management and CI/CD mechanisms, can streamline processes, improve scalability, and support the evolving needs of complex, heterogeneous systems across various industries.