Terör kavramının kamu hukukuna girişi: Fransız devrimi
Introduction of the concept of terrorism into public law: The French revolution
  1. Tez No: 904781
  2. Yazar: GİZEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZET MERT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüzde çok tartışmalı olan ve halen uluslararası hukukta kabul görmüş bir tanımı yapılmamış olan“terör”ve“terörizm”kavramlarının çıkış noktası olarak kabul edilen Fransız Devrimi'nin incelenmesidir. Bu bağlamda,“terör”kavramının günümüz literatüründeki anlamıyla ilk kez kullanıldığı Terör Dönemi ayrıntılı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Dönemin dinamiklerini daha iyi kavrayabilmek bakımından devrime yol açan süreçler ve devrimin ilk yılları ele alınmış, Terör rejiminin ilanına zemin hazırlayan sebepler detaylandırılmış, Terör rejiminin devlet organlarına ve hukuk düzenine yansımaları ortaya koyulmuştur. Ayrıca bu dönemin toplumsal ve siyasi etkileri üzerinde de durulmuş ve Terör rejimin uygulamaları ve sonuçları birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the French Revolution, which is considered the starting point of the concepts of“terror”and“terrorism”, which are very controversial today and still do not have an accepted definition in international law. In this context, the Reign of Terror, in which the concept of“terror”was first used in its current meaning in literature, was examined in detail. In order to better understand the dynamics of the period, the processes leading to the revolution and the first years of the revolution were discussed, the reasons that paved the way for the declaration of the Terror regime were detailed, and the reflections of the Terror regime on state organs and the legal order were revealed. In addition, the social and political effects of this period were emphasized and the practices and results of the Terror regime were evaluated together.