Türk Bahriyesi'nin sesi: Donanma dergisi (1948-1967)
The voice of the Turkish Navy between 1948 and 1967 review of navy magazine
  1. Tez No: 904806
  2. Yazar: FATMA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Nisan 1948 ile Ekim 1967 tarihleri arasında Türk Bahriye Teşkilatı'nın yayın organı olan Donanma Dergisi incelenmiştir. Yapılan incelemede dergideki yazı ve makalelerin % 40'ını oluşturan mesleki, teknik ve bilimsel konulardan hariç geriye kalan konuları içeren yazılar ele alınmıştır. Bugün, farklı bir isimle günümüze kadar varlığını sürdüren Donanma Dergisi, ilk basılmaya başladığı andan itibaren sürekli bir değişim ve gelişim süreci yaşamıştır. Dergi inceleme çalışması, giriş kısmı dışında üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında basın ve dergiciliğin tarihsel gelişimi, süreli askeri yayınlar, dergiler ve özellikle denizcilik alanında çıkarılan yayınların gelişimi ve Donanma Dergisi'ne ait genel bilgiler ve zaman içerisinde derginin geçirdiği değişim anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın giriş kısmı dışındaki ilk bölümünde dergide yer alan Türk denizciliğine ilişkin tarihi hadiseler, askerlik mesleği, personel, komutan, liderlik, istihbarat konularına yönelik yazılan yazılar, ikinci bölümünde diğer ülke donanmalarına dair yazılar, üçüncü olan son bölümde ise, sosyal ve kültürel hayata dair haber ve yazılar ile dergideki sportif faaliyetler incelenip, değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Naval Magazine, the puclication of the Turkish Naval Organization betwen April 1948 and october 1967, was examined. In the review, articles coyering the remaining subjects, excluding professional, technical and scientific subjects, which contstitute 40% of the articles and a different name, has experienced a continuous process of change and development since the first time it was published. The journal review study consist of four parts, except the introduction. In the introduction part of the study, the historical development of the press and magazine publishing, the development of military periodicals, magazines and especially maritime publications, general information about the Navy Magazine and the changes that the introduction, covers historical events related to Turkish marimite in the magazine, the second part includes articles on military profession, personnel, commander and leadership, the third part includes articles on other countries navies and last part, which is the fourth part, covers social and cultural life. News and articles were examined and evaluated.