Hiperlipidemisi olan yetişkin bireylerde çörek otu yağı takviyesinin biyokimyasal ve antropometrik parametreler üzerine etkisi
The effect of black cumin seed oil supplementation on biochemical and anthropometric parameters in adult individuals with hyperlipidemia
- Tez No: 904824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE SEVEN AVUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, hiperlipidemi tanısı alan bireylerin, beslenme alışkanlıklarında Amerikan Kalp Derneği (AHA) diyet önerileri doğrultusunda, 8 hafta boyunca, düzenli olarak günde 2 kez 900 mg çörek otu (Nigella Sativa) yağı tüketiminin biyokimyasal ve antropometrik parametreler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmaya 64 kişi katılmış ve bireyler rastgele 'kontrol' (n:32, yaş:47,9 ± 13,9 yıl, K:%65,6, E:%34,4) ve 'müdahale' (n:32, yaş:49,1 ± 11,2 yıl, K:%68,8, E:%31,2) grubuna ayrılmıştır. Katılımcıların günlük enerji ve besin ögeleri alım düzeylerinin belirlenmesi için 24 saatlik besin tüketim kaydı, aktivite durumlarının değerlendirilmesi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (IPAQ) uygulanmış ve vücut kompozisyonları biyoelektrik impedans cihazı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda bireylerin %84,4'ünün inaktif ve %15,6'sının ise minimal aktif olduğu saptanmıştır. Çalışma öncesi ve sonrası iki grubun vücut ağırlıkları ve kompozisyonları benzer bulunmuştur (p>0,05). Müdahale grubunun (1094,1 ± 347,3 kkal) müdahale öncesi günlük enerji alım ortalaması kontrol grubundan (1291,2 ± 324,3 kkal) istatistiksel önemli düşüktür (p=0,022).
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of regularly consuming 900 mg of black cumin (Nigella Sativa) oil twice a day for 8 weeks on the biochemical and anthropometric parameters of individuals diagnosed with hyperlipidemia, in line with the American Heart Association (AHA) dietary recommendations, was examined. 64 people participated in the study and individuals were randomly assigned to 'control' (n: 32, age: 47.9 ± 13.9 years, F: 65.6%, M: 34.4%) and 'study' (n: 32, age). : 49.1 ± 11.2 years, F: 68.8%, M: 31.2%). A 24-hour food consumption record was used to determine the participants' daily energy and nutrient intake levels, the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ) was applied to evaluate their activity status, and their body composition was analyzed. At the end of the study, it was determined that 84.4% of the individuals were inactive and 15.6% were minimally active. Body weights and compositions of the two groups were found to be similar before and after the study (p>0.05). The average daily energy intake of the intervention group (1094.1 ± 347.3 kcal) was statistically significantly lower than the control group (1291.2 ± 324.3 kcal) (p = 0.022).