Alacağın devrinde borçlunun savunmaları
Defences of the debtor in assignment of receivables
- Tez No: 904825
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Alacağın devri, bir borç ilişkisinden doğan alacağın, alacağını devreden alacaklı ile devralmak isteyen alacaklı arasında tasarruf işlemi niteliğindeki yazılı bir sözleşme ile devralanın malvarlığına geçirilmesi işlemi ya da kanun veya mahkeme kararıyla yapılan devir olarak tanımlanabilir. Borçlu devir işleminin tarafı değildir. Bu nedenle alacağın devri için borçlunun işleme katılması ya da rızası gerekmez. Hatta borçlunun bu işlemden haberdar olmasına dahi gerek yoktur. Öte yandan, alacaklının değişmesinden doğrudan etkilenmesi sebebiyle devir hukukunda“borçlunun korunması ilkesi”kabul edilmiştir. Bu kapsamda yapılan devir işlemi borçlunun hukuki durumunu ağırlaştıramaz. Bu ise borçluya birtakım savunma imkanlarının tanınması ile mümkün olabilir. Borçlu sahip olduğu bu savunma imkanlarını açılmış bir davada ya da başlatılmış bir icra ya da iflas takibinde ileri sürebileceği gibi doğrudan kendisinden ifa talep eden alacaklıya karşı da yöneltebilir. Alacağın devrinde borçlunun savunmalarının incelendiği bu doktora tezinde, öncelikle alacağın devri genel hatları ile incelenmekte akabinde, devir işleminde borçlunun korunması düşüncesi, borçlunun asıl borç ilişkisinden (temel ilişkiden) ve alacağın devrinden kaynaklanan itirazları ile alacağın devri durumunda borçlunun sahip olduğu def'iler ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The assignment of a receivable may be defined as the transfer of the receivable arising from a debt relationship to the assets of the assignee by a written agreement in the nature of a savings transaction between the creditor who transfers the receivable and the creditor who wants to take over, or as a transfer made by law or court decision. The debtor is not a party to the transfer. Therefore, the debtor's participation or consent is not required for the transfer of the receivable. In fact, the debtor does not even need to be aware of this transaction. On the other hand, since the debtor is directly affected by the change of the creditor, the“principle of protection of the debtor”has been accepted in the transfer law. In this context, the transfer cannot aggravate the legal status of the debtor. This may be possible by providing the debtor with certain defence opportunities. The debtor may assert these defences in a lawsuit filed or in an execution or bankruptcy proceeding initiated, as well as directly against the creditor who demands performance from him. In this dissertation, firstly, the assignment of the receivable is examined in general terms, and then, the idea of protection of the debtor in the assignment process, the debtor's objections arising from the original debt relationship (basic relationship) and the assignment of the receivable, and the defences arising from the assignment of the receivable are discussed.