Savunma sanayisinin ulusal güç bağlamında analizi; Rusya, ABD, Türkiye ve İsrail örneği
Analysis of defense industry in the context of national power; the case of Russia, USA, Turkey and Israel
- Tez No: 904830
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu Tez“Savunma Sanayisinin Ulusal Güç Bağlamında Analizi; Rusya, ABD,Türkiye ve İsrail Örneği”başlığı altında, savunma sanayisinin ulusal güç üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda yerli savunma sanayisinin ve ülkelerin askeri güçlerini artırmak için yüksek teknolojili silahları temin etme çabalarının neo-realist teori perspektifindeki önemini de ele alır. Savunma sanayisinin ulusal gücü ve ekonomiyi etkileme potansiyelini de değerlendirerek, şirketler ve devletler arasındaki birbirlerine bağımlılığı da vurgular. Soğuk Savaş sonrası dönemde bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi, güvenlik ve güç kavramlarını da dönüştürmüştür. Uluslararası sistemin değişen dinamikleri ele alınırken, devletlerin gücü ve etkisi güvenlik açısından hala tartışılmaz olarak kabul edilmektedir. Askeri gücün, ulusal güvenliğin en önemli koruyucularından olarak kabul edilmesi ve dönüşümü, tezin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Sürekli değişen dünyada savunma kavramının önemi ve ülkelerin savunma alanındaki çabaları artan bir önem kazanmaktadır. Teknolojinin etkisiyle birlikte, ülkeler her türlü tehdide karşı önlem alarak savunma alanında gelişmeye ve üstünlük sağlamaya odaklanırlar. Bu durum ülkelerin yüksek refah düzeyine ve sürekli güvende hissetme ihtiyacına yönelik bir çabadır. Tezin ana amacı, savunma sanayisinin ulusal güç üzerindeki etkilerini anlamak için dört farklı ülke örneği üzerinden karşılaştırmalı bir şekilde bu durumu analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, titled“Analysis of Defense Industry in the Context of National Power; The Case of USA, Russia, Israel, and Turkey,”is to examine the effects of the defense industry on national power. It also explores the significance of efforts by countries to enhance their military capabilities through the acquisition of high-tech weapons from the perspective of neo-realist theory. The thesis evaluates the potential impact of the defense industry on national power and the economy, emphasizing the interdependence between companies and states. The development of information and communication technologies in the post-Cold War era has transformed the concepts of security and power. While considering the changing dynamics of the international system, the power and influence of states in terms of security remain undeniably crucial. The role of military power as a primary protector of national security and its transformation constitute significant portions of the thesis. In an ever-changing world, the importance of the defense concept and countries' efforts in the defense field are gaining increasing significance. With the influence of technology, countries focus on advancing and gaining superiority in the defense sector to counter all kinds of threats. This pursuit is driven by the need for countries to achieve a high level of welfare and a constant sense of security. The main objective of the thesis is to analyze the effects of the defense industry on national power through a comparative examination of four different countries as examples.