Uçucu kül katkılı köpük beton özelliklerinin incelenmesi ve taşıyıcı olmayan duvar panelleri üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Examination of the properties of fly ash-added foam concrete and investigation of its usability in the production of non-bearing wall panels
  1. Tez No: 904831
  2. Yazar: ERHAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Köpük betonlar yapı inşasında gün geçtikçe artan bir paya sahip olmaktadır. Köpük betonların uygulanabilirliğindeki pratiklik ve düşük birim ağırlığa sahip olmaları tercih edilmelerindeki en önemli etkenlerdendir. Atık bir malzeme olan uçucu külün köpük beton üretimlerinde değerlendirilmesi ile daha ekonomik ve çevre dostu ürünler elde edilebilmektedir. Bu tez çalışmasında ülkemizdeki termik santrallerden atık olarak elde edilen ve milyonlarca tona ulaşan miktarıyla depolanmasında da sorun teşkil eden uçucu kül katkılı köpük betonların özellikleri incelenmiştir. Ayrıca bu köpük betonların taşıyıcı olmayan duvar panelleri üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Araştırma kapsamında köpük beton üretimi için 8 farklı karışım oluşturulmuş ve bu karışımlardan elde edilen köpük betonların taze özellikleri belirlenmiştir. Çalışmada 800 ve 1000 kg/m3 yoğunluğa sahip köpük beton numuneleri üretilmiştir. Köpük beton numunelerine öncelikle 8 saat boyunca buhar kürü ve sonrasında 7, 28 ve 90 günlük standart kür uygulanmıştır. Kür süresi dolan numunelere fiziksel, mekanik, fonksiyonel ve durabilite testleri yapılmıştır. Ayrıca köpük beton numunelerinin makro ve mikro yapı özellikleri de incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda uçucu kül katkılı köpük betonların mekanik, fiziksel, fonksiyonel ve durabilite özelliklerinin olumlu yönde geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Foam concretes have an increasing share in building construction day by day. The practicality of the application of foam concretes, and their low unit weight are the most important factors influencing their preference. More economical and environmentally friendly products can be obtained by utilizing fly ash, which is a waste material, in foam concrete production. In this thesis, the properties of foam concrete with fly ash admixture, which is obtained as waste from thermal power plants in our country and poses a problem in its storage, with its amount reaching millions of tonnes, were investigated. In addition, the usability of these foam concretes in the production of non-bearing wall panels was investigated. Within the scope of the research, 8 different mixtures were formed for foam concrete production, and the fresh properties of foam concrete obtained from these mixtures were determined. Foam concrete specimens with 800 and 1000 kg/m3 density were produced in the study. Foam concrete specimens were firstly steam cured for 8 hours, and then standard curing was applied for 7, 28, and 90 days. Physical, mechanical, functional, and durability tests were performed on the cured specimens. Macro and microstructural properties of foam concrete specimens were also investigated. As a result of the experiments, it was determined that the mechanical, physical, functional, and durability properties of the foam concretes with fly ash admixture improved positively.