Polistiren taneli köpük katkı ile bimsblok duvar elemanı üretiminin araştırılması
Production of wall elements bims block with granul styrofoam additive investigation
- Tez No: 325458
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pomza gözenekli bünye yapısı nedeniyle hafif ve ısı yalıtım özelliğine sahip bir hammaddedir. Bu özelliği sayesinde birçok alanda kullanım imkânı bulmaktadır. Başlıca inşaat sektöründe olmak üzere; tarım, tekstil ve kimya sektörlerinde yaygın kullanıma sahiptir. Türkiye de önemli pomza madeni yatakları ülkenin geniş coğrafyasına yayılı bulunmaktadır.Bu çalışmada pomza agregalı hafif beton blok özelliklerine uçucu kül ve taneli polistiren köpük katkısının etkileri araştırılmıştır. Hazırlanan karışımlarda TS 802 standardına göre, çimento dozajı 300 olacak şekilde malzeme miktarları belirlenmiştir. Örnekler 100 x 100 x 100 mm'lik metal kalıplara vibrasyon yöntemiyle yerleştirilmiştir. Örnekler 24 saat sonra kalıptan çıkarılmıştır. Örneklere 85 oC`de atmosferik buhar basıncında 8 saat süre ile buhar kürü uygulanmıştır. Sonuç olarak, TS EN 206-1'e göre referans (A) örnek grubu ?D 1,4?, diğer örnekler ise ?D 1,2? sınıfına uygun yoğunluk değerlerine sahiptir. A örnekleri 13,2 MPa basınç dayanım değeriyle hafif beton olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Strafor tanesi katkılı pomza blok örneklerde uçucu kül ikame oranının artması örneklerin basınç dayanımını arttırıcı bir etki oluşturmuştur.Taneli polistiren köpük katkısı örneklerin birim ağırlık değerlerini azalttığı ve buna bağlı olarak ısı yalıtım değerlerinde artışa neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the nature of porous structure of pumice is a raw material with light and heat insulation. Because of this feature is used in many fields. Including the major construction industry, agriculture, textile and chemical sectors have widespread use. Agriculture, textiles, and chemicals industries, and mainly in the construction sector, there is widespread use. Pumice deposits are spread wide geography of Turkey.This study investigated the contribution of fly ash and pumice aggregate lightweight concrete block properties of granular polystyrene foam effects. Mixtures prepared according to TS 802, cement factor was set to be 300. Samples were placed into metal moulds with using vibration method of 100 x 100 x 100 mm sizes. Samples removed from the mould after 24 hours. 85 oC Atmospheric steam curing was applied to instances for a period of 8 hours. As a result (A) sample group (D 1.4) has appropriate density values of the according to EN 206-1, while the other samples (D 1.2) class. The (A) series samples with the value of 13.2 MPa compressive strength is thought to be used as lightweight concrete.Accordingly, the thermal insulation values of the samples increased. Unit weight values of the samples are decreased with granular polystyrene additive.