Bazı fitopatojenler üzerine çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerin in vitro etkilerinin araştırılması
Investigation of in vitro effects of medicinal and aromatic plants on some phytopathogens
- Tez No: 904849
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL İŞLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tarımda hastalıklar ve zararlılar ürün kayıplarına yol açmakta, sentetik pestisitlerin uzun süreli kullanımı ise patojenlerde dayanıklık geliştirmektedir. Tıbbi ve aromatik bitkiler; birçok alanda kullanılan önemli kaynaklardır, bitkilerden elde edilen çeşitli maddeler, tarım ilaçlarına güvenli bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilen ekstraktların bazı önemli bitki patojenleri üzerine olan in vitro etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Hypericum perforatum, Salvia rosmarinus, Mentha pulegium, Salvia officinalis, Thymus vulgaris ve Lavandula angustifolia fenolik bileşenleri, antioksidan özellikleri, bitki besin elementleri ve biyokimyasal içerikleri değerlendirilmiştir. Aynı zamanda bu bitkilerin metanol ve hekzan çözücülerindeki farklı konsantrasyonlardaki ekstraklarının Fusarium oxysporum, Pestalotiopsis sp. ve Clavibacter michiganensis fitopatojenleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Toplam fenolik bileşik miktarı en fazla Salvia officinalis bitkisinde belirlenirken DPPH süpürücü etki bakımından en yüksek aktivite ise 5 mg/L konsantrasyonda %88,099 ile S. rosmarinus bitkisi metanolik ekstraktlarında belirlenmiştir. Antifungal etki açısından özellikle S. officinalis'in farklı konsantrasyonlardaki hekzan ekstraktları Pestalotiopsis sp. üzerine etkili bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In agriculture, diseases and pests cause crop losses, and the long-term use of synthetic pesticides leads to the development of resistance to pathogens. Medicinal and aromatic plants are important resources in many fields, and various substances obtained from plants stand out as safe alternatives to pesticides. In this thesis, it was aimed to investigate the in vitro effects of extracts obtained from various medicinal and aromatic plants on important plant pathogens. The phenolic constituents, antioxidant properties, phytonutrients, and biochemical content of Hypericum perforatum, S. rosmarinus, Mentha pulegium, Salvia officinalis, Thymus vulgaris, and Lavandula angustifolia were evaluated. The effects of the extracts of these plants at different concentrations in methanol and hexane on Fusarium oxysporum, Pestalotiopsis sp., and Clavibacter michiganensis phytopathogens were investigated. The highest amount of total phenolic compounds was determined in Salvia officinalis plants, while the highest activity in terms of DPPH scavenging effect was determined in methanolic extracts of S. rosmarinus plants, with 88.099% at 5 mg/L concentration. In terms of antifungal effects, hexane and methanol extracts of Salvia officinalis at different concentrations were effective against Pestalotiopsis sp.