Uçucu yağ içeren kitosan bazlı film kaplama formülasyonlarının patatesin tohumluk performansı ile bazı fungal patojenler üzerine etkileri
Effects of chitosan-based film coating formulations containing essential oil on potato seed performance and some fungal pathogens
- Tez No: 933909
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, uçucu yağ içeren kitosan bazlı nanoemülsüyon formülasyonlar ile yapılan film kaplama uygulamalarının patateste (Solanum tuberosum L.) bitki gelişimi, yumru verimi ve bazı fungal patojenlere etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2023 ve 2024 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada, patates yumrularına kekik (Thymus vulgaris), çörtük (Echinophora tenuifolia subsp. sibthorpiana), karanfil (Syzygium aromaticum), tarçın (Cinnamomum zeylanicum), okaliptüs (Eucalyptus globulus), dereotu (Anethum graveolens), ardıç (Juniperus communis) ve zencefil (Zingiber officinale) uçucu yağlarının farklı doz ve kombinasyonları kullanılarak oluşturulan nanoemülsiyonlar ile film kaplama uygulaması yapılmıştır. Uçucu yağlar ile kitosan'ın patates yumrularında sürgün gelişimine etkileri sera koşullarında, Rhizoctonia solani ve Fusarium solani üzerine antifungal aktiviteleri ise in vitro koşullarda belirlenmiştir. Film kaplama formülasyonlarının patates yumrularının sürgün güçleri ile bitki gelişimine etkileri bitki büyütme kabininde, R. solani ve F. solani üzerine antifungal aktivitleri sera ve tarla koşullarında, yumru verimine etkileri ise arazi koşullarında yürütülen çalışmalarla belirlenmiştir. Uçucu yağ uygulamaları patates yumrularında sürgün gelişimini önemli derecede etkilemiş, en etkili uygulamalar kekik, karanfil, dereotu ve çörtük uçucu yağları olmuştur. In vitro çalışmalarda her iki fitopatojene karşı da en yüksek antifungal aktivite karanfil ve kekik uçucu yağlarından elde edilmiştir. In vivo koşullarda, nanoemülsiyon film formülasyonları F. solani ile enfekteli yumru oranını kontrole göre %88, R. solani ile enfekteli yumru oranını ise %80'e kadar azaltmıştır. Film kaplama uygulamaları ocakta yumru sayısı ve yumru verimini %40, toplam yumru verimini ise %45'in üzerinde artırmış, F. solani ve R. solani ile enfekteli yumru oranını önemli derecede azaltmıştır. Çalışmada, geliştirilen nanoemülsiyon formülasyonların patateste yumru veriminin arttırılması ve fitopatojenlerle doğal mücadele edilmesinde başarılı bir şekilde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2023 and 2024 to determine the effects of film coating applications with chitosan-based nanoemulsion formulations containing essential oils on plant growth, tuber yield, and some fungal pathogens in potato (Solanum tuberosum L.). Film coating applications were made with nanoemulsions created using different doses and combinations of essential oils from thyme (Thymus vulgaris), Turkish pickling herb (Echinophora tenuifolia subsp. sibthorpiana, clove (Syzygium aromaticum), cinnamon (Cinnamomum zeylanicum), eucalyptus (Eucalyptus globulus), dill (Anethum graveolens), juniper (Juniperus communis), and ginger (Zingiber officinale) on potato tubers. The effects of essential oils and chitosan on sprout development in potato tubers were determined under greenhouse conditions, while their antifungal activities against Rhizoctonia solani and Fusarium solani were evaluated in vitro. The impact of film formulations on sprout vigor and plant growth was assessed in a plant growth chamber, their antifungal activities against R. solani and F. solani were tested in greenhouse and field conditions, also their effects on tuber yield were investigated under field conditions. Essential oil applications significantly affected sprout development in potato tubers, with the most effective applications being thyme, clove, dill, and Turkish pickling herb essential oils. In in vitro studies, clove and thyme essential oils demonstrated the highest antifungal activity against both phytopathogens. Nanoemulsion film formulations reduced the tuber infection rate by F. solani by 88% and the tuber infection rate by R. solani by up to 80%, compared to the control. Film coating applications increased the number of tubers and tuber yield per plant by over 40%, and the total tuber yield by more than 45%, while significantly reducing the infection rate of tubers by F. solani and R. solani. The study concluded that the developed nanoemulsion formulations can be successfully used to increase tuber yield in potatoes and for natural control of phytopathogens.