Hukuk yargılamasında yargılama giderlerinden sorumluluk esası
The principle of liability for legal costs in civil proceedings
- Tez No: 904855
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yargılama giderleri, bir uyuşmazlığın mahkemenin huzurunda esastan görülüp de hüküm sonucuna bağlanması için alınması gereken giderleri ifade eder. Davanın taraflarının yatırması gereken yargılama giderlerinin neler olduğu ve tarafların bu yargılama giderlerinden sorumluluğu çalışmamızın temelini oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde; yargılama giderlerinin tanımı, yargılama giderlerinin alınma amacı ve yargılama giderlerinin kapsamının neler olduğunu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, asıl konumuz olan yargılama giderlerinden sorumluluk esası; sorumluluğa dair kurallar, usul hukukundan doğan özel durumlar bakımından, usule ilişkin nihai kararlar, esasa ilişkin nihai kararlar ve bazı özel dava türleri bakımından yargılama giderlerinden sorumluluk olarak 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Yargıtay kararları ve doktirinsel görüşler çerçevesinde incelenmiş olup iş bu çalışma uygulamada sıkça karşımıza çıkan karışıklıkların giderilmesi ve belirsizliklerin önüne geçilmesi amacıyla kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Trial expenses refer to the expenses that must be incurred in order for a dispute to be heard before the court and for the judgment to be finalized. Our study focuses on the costs of the proceedings that must be paid by the parties to the lawsuit and the responsibility of the parties for these costs of the proceedings. In the first part of our study; the definition of trial expenses, the purpose of taking trial expenses and the scope of trial expenses are examined in detail. In the second part of our study, the principle of liability for trial expenses, which is our main subject, is examined within the framework of the Code of Civil Procedure No. 6100, the decisions of the Court of Cassation and doctrinal opinions as the liability for trial expenses in terms of rules on liability, special circumstances arising from procedural law, procedural final decisions, final decisions on the merits and some special types of cases. This study has been written in order to eliminate the confusion and prevent uncertainties in practice.