Evaluation of baseflow seperation models for Büyük Menderes River subbasins
Büyük Menderes Nehri alt havzaları için taban akışı ayırma modellerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 904868
  2. Yazar: MERVE NUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Taban akışının etkin yönetimi, özellikle taban akışının toplam akışın önemli bir bölümünü oluşturduğu kuraklık koşullarında, akış rejiminin anlaşılması ve tahmin edilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, Türkiye'deki Büyük Menderes alt havzalarına ait sekiz hidrolojik istasyondan alınan veriler kullanılarak taban akışını ayırma yöntemlerini değerlendirmekte ve çeşitli iklimsel ve coğrafi koşulları kapsamaktadır. Taban akışı verilerini analiz etmek ve taban akışı indeksini hesaplamak için Dijital Filtreleme Yöntemi , İngiliz Hidroloji Enstitüsü Yuvarlatılmış Minimumlar Yöntemi ve Revize edilmiş İngiliz Hidroloji Enstitüsü Yuvarlatılmış Minimumlar Yöntemi olmak üzere üç taban akışı ayırma tekniği uygulanmaktadır. Araştırma, tüm yöntemlerin benzer taban akışı tahminleri sağladığını, ancak belirli istasyonlara özgü özellikler, özellikle rakım ve havza büyüklüğü gibi faktörlere bağlı olarak belirgin mevsimsel yapıların ortaya çıktığını göstermektedir. Yüksek rakımlı istasyonlar, özellikle kar erimesi nedeniyle önemli mevsimsel değişiklikler gösterirken, daha büyük havza alanlarına sahip istasyonlar, taban akışı değerlerini etkileyen belirgin pik akış olayları yaşamaktadır. Çalışma, hidrolojik değerlendirmelerde havzaların spesifik özellikleri ve mevsimsel varyasyonlarının dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Öneriler arasında kapsamlı gözlem sistemlerinin kurulması, gelecekteki araştırmalara iklim değişikliği senaryolarının entegre edilmesi ve havzalara göre spesifik yönetim stratejilerinin geliştirilmesi bulunmaktadır. Ayrıca, taban akışını ayırma yöntemlerinin güncel araştırma bulguları ve teknolojik gelişmeleri içerecek şekilde düzenli olarak yenilenmesi, tavsiye edilmektedir. Bu önlemler, su kaynakları yönetiminin doğruluğunu ve etkinliğini artırmak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını sağlamak için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Effective management of baseflow is crucial for understanding and forecasting streamflow, particularly under drought conditions where baseflow constitutes a significant portion of total streamflow. This study evaluates baseflow separation methods using data from eight hydrological stations in Türkiye, spanning various climatic and geographic conditions. Three baseflow separation techniques, the Digital Filtering Method (DFM), the Smoothed Minima Technique of the British Institute of Hydrology (SMTBIH) and the Revised Smoothed Minima Technique of the British Institute of Hydrology (RSMTBIH), are employed to analyze baseflow data and calculate the Baseflow Index (BFI). The research reveals that while all methods provide similar baseflow estimates, distinct seasonal patterns emerge depending on station-specific characteristics such as elevation and catchment size. Higher elevation stations exhibit significant seasonal variations, mainly due to snowmelt, whereas stations with larger catchment areas experience pronounced peak flow events that influence baseflow values. The study emphasizes the importance of considering both catchment-specific attributes and seasonal variations in hydrological assessments. Recommendations include establishing comprehensive monitoring systems, integrating climate change scenarios into future research, and developing catchment-specific management strategies. Regular updates to baseflow separation methods are also advised to incorporate the latest research findings and technological advancements. These measures are essential for enhancing the accuracy and effectiveness of water resource management and ensuring sustainable use of water resources.