20-65 yaş arası evli kadınlarda çocukluk çağı travmaları ile çift uyumunun ilişkisi nasıldır ve ilişkisini etkileyen faktörler nelerdir?
What is the relationship between childhood trauma and dual adjustment in married women aged between 20-65 and what are the factors affecting the relationship?
- Tez No: 904882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAY GELMEZ TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: 20-65 yaş arası evli kadınlarda çocukluk çağı travmaları ile çift uyumunun ilişkisi ve ilişkisini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 1 aylık zaman dilimi arasında Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran ve araştırmaya katılım sağlayan 20 yaşından büyük, 65 yaşından küçük evli kadınlara; ilk kısmı sosyo-demogrofik verilerden, ikinci kısmı 'Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği'nden ve son kısmı 'Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği'nden oluşan 64 soruluk bilgi formu yüz yüze sorgulama tarzı ile uygulanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 yazılımı tercih edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza, 206 evli kadın birey katılmış olup katılımcıların yaş ortalaması 37,96±8,72, %67,5'inin (n=139) kentte doğduğu, %74,8'inin (n=154) lise ve üstü eğitim durumuna sahip olduğu,%49,5'inin (n=102) annesinin eğitiminin lise altı olduğu ve %55,3'ünün babasının eğitiminin lise altı olduğu, %87,4'ünün (n=180) ailesi ve/veya eşi ile olan ilişkisini genel olarak uyumlu bir ilişki olarak tanımladığı, %66,5'inin (n=137) eşiyle arkadaş ortamında tanıştığı, %40,3'ünün (n=83) evlilik öncesi 1 yıldan az süredir görüştüğü, %32,5'inin (n=67) evlilik sürelerinin 11-20 yıl arasında olduğu, %38,3'ünün (n=79) 2 çocuğa sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aims to evaluate the relationship between childhood traumas and dyadic adjustment in married women between the ages of 20-65 and the factors affecting the relationship. Materials and Methods: The study was conducted between November 2023 and December 2023 at the Şişli Hamidiye Etfal Health Application and Research Center Family Medicine Clinics. It included individuals aged 20-65 married women who visited the clinics for any reason and agreed to participate in the study. The 64- question information form, the first part of which consists of sociodemographic data, the second part of the 'Childhood Trauma Scale' and the last part of the 'Renewed Dyadic Adjustment Scale', was applied by face-to-face questioning strategy. SPSS 25.0 software was preferred for statistical analysis. Results: A total of 206 married women individuals participated in the study. In our study, it was determined that the average age of the participants was 37.96 ± 8.72, with 67.5% (n=139) born in urban areas, 74.8% (n=154) having high school education or above, 49.5% (n=102) having mothers with education level below high school, and 55.3% having fathers with education level below high school. It was found that 87.4% (n=180) described their relationship with their family and/or spouse as generally harmonious, 66.5% (n=137) met their spouse in a friend environment, 40.3% (n=83) had been dating for less than 1 year before marriage, 32.5% (n=67) had been married for 11-20 years, and 38.3% (n=79) had 2 children.