Transkütanöz vagus sinir uyarımı'nın genç sporcularda sportif aktivite sonrası toparlanma üzerine olan etkileri
Effects of transcutaneous vagus nerve stimulation on recovery after sports activity in young athletes
  1. Tez No: 904883
  2. Yazar: ALİ KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sporcularda şiddetli efor sonrasında hızlı toparlanma çok önemlidir. Aktivite sonrasında hızlı toparlanma için, transkütanöz auriküler vagus sinir stimülasyonu (VSS) kullanılarak, sinir sistemi noninvaziv ve pratik olarak regüle edilebilir. Transkütanöz auriküler VSS'nin toparlanmaya etkisi; nabız ve SpO2, kan basıncı, algılanan yorgunluk, solunum fonksiyon testi gibi uygulamalar aracılığıyla incelenerek auriküler VSS'nin vagal aktivite üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmamızda 40 lisanslı futbolcu ilk etapta Grup 1 ve 2'ye randomizasyon ile 20'şer kişi olarak dağıtıldı. Egzersiz yüklemesinin ardından Grup 1'e aktif, Grup 2'ye sham VSS uygulandı ve katılımcılara tek seansta; test başlangıcında (1. ölçüm), egzersiz yüklenmesi sonrasında (2. ölçüm), aktif veya sham VSS uygulaması sonrasında (3. ölçüm) yapılmıştır. Daha sonra gruplarda değerlendirilen 20'şer kişi arada en az 3-4 hafta olacak şekilde grup değiştirmiş ve tekrar değerlendirilmiştir. Böylece her iki grupta çalışma örneklemi olan 40 kişi değerlendirilmiş, toplanan verilerin analizi yapılmıştır. 3.
Özet (Çeviri)
Fast recovery after intense effort is very important for athletes. For fast recovery after activity, the nervous system can be noninvasively and practically regulated using transcutaneous auricular vagus nerve stimulation (VNS). The effect of transcutaneous auricular VNS on recovery was investigated through applications such as pulse and SpO2, blood pressure, perceived fatigue, and respiratory function tests, and the effects of auricular VNS on vagal activity were investigated. In our study, 40 licensed football players were initially randomly distributed to Groups 1 and 2, 20 each. After the exercise loading, active VNS was applied to Group 1, and sham VNS was applied to Group 2, and the participants were subjected to a single session; at the beginning of the test (1st measurement), after the exercise loading (2nd measurement), and after the active or sham VNS application (3rd measurement). Later, 20 people who were evaluated in each group were changed groups with at least 3-4 weeks between and were evaluated again. Thus, 40 people who were the study sample in both groups were evaluated and the collected data were analyzed.