Akarsu ve park bütünleşmesi: Afyonkarahisar kenti Akarçay rekreasyon alanı örneği
River and park integration: Afyonkarahisar city Akarçay recreation site case
- Tez No: 904899
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bir akarsuyun kent ile bütünleşebilme durumunun, Afyonkarahisar kenti Akarçay Rekreasyon Alanı özelinde incelenmesidir. Son yıllarda ülkemizde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan birçok akarsu ıslah edilerek tekrar kentlerimize kazandırılmaktadır. Kentlere kazandırılan akarsulardan yeterince yararlanabilmek ise kıyılarının tutarlı bir tasarım ile kentle bütünleştirilmesiyle sağlanabilmektedir. Akarsu kıyılarında tasarlanan rekreasyon alanları da kentlinin su ile temas sağlayabildiği ve bütünleşebildiği alanların başında gelmektedir. Tez kapsamında, Afyonkarahisar kenti içerisinden geçen Aksu deresinin ıslah çalışması sonrasında kıyısında tasarlanan Akarçay Rekreasyon Alanı ile mekânsal ve sosyo-kültürel açıdan bütünleşme durumu incelenmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle literatür araştırması yapılarak konu ile ilgili önceki çalışmalar araştırılmış, dünyadan ve ülkemizden akarsu kıyı parkları incelenerek akarsu-park bütünleşmesine örnekler verilmiştir. Daha sonra çalışma alanında, alanı kullanan kentlinin akarsuya fiziksel ve görsel erişim durumu, su ile etkileşim durumları, akarsuya yönelik farkındalık durumları ve Akarçay rekreasyon alanı ile ilgili memnuniyet durumlarını belirlemek amacıyla alanda gözlem yapılmış ve alan kullanıcılarına ile birebir görüşme yöntemi ile 400 adet anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda Akarçay Rekreasyon Alanının içerisinden geçen Aksu deresi ile çoğunlukla bütünleşebildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak ise, alandaki bütünleşme durumunun güçlenebilmesi ve alan ile ilgili bazı eksiklikler konusunda birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the integration of a river with the city in the case of Akarçay Recreation Area of Afyonkarahisar city. In recent years, many rivers that are in danger of extinction in our country have been rehabilitated and brought back to our cities. In order to be able to benefit sufficiently from the rivers brought to the cities, it can be ensured by integrating their shores with the city with a coherent design. Recreation areas designed on the banks of rivers are among the areas where the urbanites can contact and integrate with water. Within the scope of the thesis, the spatial and socio-cultural integration status of the Aksu stream, which passes through the city of Afyonkarahisar, with the Akarçay Recreation Area designed on its shore after the rehabilitation work. Within the scope of the study, first of all, previous studies on the subject were investigated by conducting a literature research, examples of river-park integration were given by examining river coastal parks from the world and our country. Then, in the study area, in order to determine the physical and visual access to the river, interaction with water, awareness of the river and satisfaction with Akarçay recreation area, observations were made in the field and 400 questionnaires were applied to the users of the area by one-to-one interview method. As a result of the findings, it has been determined that Akarçay Recreation Area is mostly integrated with the Aksu stream passing through it. As a result, some suggestions have been presented to strengthen the integration situation in the area and some deficiencies related to the area.