Aydın ili (Türkiye) ve çevresindeki karasal Parasitengona (Acari: Trombidiformes) akar faunasının belirlenmesi
Determination of terrestrial Parasitengona (Acari: Trombidiformes) mite fauna in Aydın (Türkiye) and its surroundings
- Tez No: 922274
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKMAK, PROF. DR. ALIREZA SABOORI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Haziran 2022-Ekim 2023 yılları arasında Aydın ili ve çevresinde bulunan karasal Parasitengona (Acari: Trombidiformes) akar türlerinin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Aydın ili ve çevresinde bulunan park, mezarlık gibi kamusal alanlar ile içerisinde özellikle akarsu ve baraj gölleri gibi su kaynaklarını bulunduran doğal alanlarda eklem bacaklılarla ilişkili akar örneklemeleri haftalık ve aylık olarak çeşitli yöntemlerle toplanmıştır. Çalışma sonucunda, Abalakeus, Allothrombium, Balaustium, Charletonia, Diplothrombium, Empitrombium, Enemothrombium, Erythraeus, Eutrombidium, Iberochyzeria, Leptus ve Trichotrombidium cinslerine ait toplam 19 tür saptanmıştır. Bunlardan bir tür dünya için yeni tür olarak, 11 tür ise ülkemizden yeni kayıttır. Ayrıca, Smaris cinsine ait bazı örnekler cins seviyesinde teşhis edilmiştir. Leptus cinsine ait yeni bir tür Leptus baspinari Kapankaya, Saboori ve Cakmak, 2023 larva evresinden tanımlanmıştır. Abalakeus gonabadensis Ahmadi, Hajiqanbar ve Saboori, 2012, Empitrombium prasadi Saberi-Riseh ve Saboori, 2020, Enemothrombium wohltmanni Saboori, Shojaei ve Hakimitabar, 2009, Eutrombidium sorbasiensis Mayoral ve Barranco, 2004, Leptus darvishi Saboori, Hakimitabar ve Khademi, 2018, Leptus dubius Paoli, 1937, L. pouryayevalii Hakimitabar, Saboori ve Fadaei, 2021, Charletonia damavandica Karimi Iravanlou, Kamali ve Talebi, 2002, Charletonia nazeleae Karimi Irvanlou, Kamali ve Talebi, 2002, Diplothrombium sahragardi Noei, Saboori ve Hajizadeh, 2014 ve Iberochyzeria fornielesi Mayoral, Welbourn ve Barranco, 2018 olmak üzere 11 tür Türkiye faunası için ilk kayıt niteliğindedir. Iberochyzeria fornielesi, dünyada cinsin ikinci kaydı olarak verilmiştir. Leptus dubius yeniden tanımlanmış ve çizimleri yapılmıştır. Abalakeus gonabadensis Ahmadi, Hajiqanbar ve Saboori 2012, İran'daki tip örnekleri ile Türkiye'deki farklı çekirge (Orthoptera: Acrididae, Tettigoniidae) türlerinden elde edilen örnekler üzerinden yeniden tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify terrestrial Parasitengona (Acari: Trombidiformes) mite species in Aydın province and its surrounding areas between June 2022 and October 2023. Sampling of mites associated with arthropods was carried out weekly and monthly in public places such as parks, cemeteries and natural areas containing water sources like rivers and reservoir lakes. As a result of this study, a total of 19 species belonging to the genera Abalakeus, Allothrombium, Balaustium, Charletonia, Diplothrombium, Empitrombium, Enemothrombium, Erythraeus, Eutrombidium, Iberochyzeria, Leptus and Trichotrombidium were identified. Additionally, some specimens of the genus Smaris were diagnosed at the genus level. A new species of the genus Leptus, Leptus baspinari Kapankaya, Saboori, and Cakmak, 2023, was described from the larval stage. Eleven species including Abalakeus gonabadensis Ahmadi, Hajiqanbar ve Saboori, 2012, Empitrombium prasadi Saberi-Riseh ve Saboori, 2020, Enemothrombium wohltmanni Saboori, Shojaei ve Hakimitabar, 2009, Eutrombidium sorbasiensis Mayoral ve Barranco, 2004, Leptus darvishi Saboori, Hakimitabar, and Khademi, 2018, Leptus dubius Paoli, 1937, L. pouryayevalii Hakimitabar, Saboori, and Fadaei, 2021, Charletonia damavandica Karimi Iravanlou, Kamali, and Talebi, 2002, Charletonia nazeleae Karimi Irvanlou, Kamali, and Talebi, 2002, Diplothrombium sahragardi Noei, Saboori, and Hajizadeh, 2014 and Iberochyzeria fornielesi Mayoral, Welbourn, and Barranco, 2018 were reported as new records for the Turkish fauna. Iberochyzeria fornielesi was reported as the second record of the genus. Leptus dubius has been redescribed and illustrated. Abalakeus gonabadensis Ahmadi, Hajiqanbar and Saboori 2012 was redescribed based on type specimens from Iran and mite specimens collected from different grasshoppers (Orthoptera: Acrididae, Tettigoniidae) in Türkiye.