W bozon ve üst kuarka bozunan vektör benzeri kuarkların tek üretimlerinin atlas dedektöründe araştırılması
Searching for single production of vectorlike quarks decaying into W boson and top quark in atlas detector
- Tez No: 904898
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezde √s=13 TeV enerjili Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda 36.1 fb-1 ve yeniden ağırlıklandırma ile elde edilen 139 fb-1 toplam ışınlıkta tek lepton son durumlu Wt kanalına bozunan Vektör Benzeri (VL) B kuark ile √s=14 TeV kütle merkezi enerjili Yüksek Işınlıklı LHC'de (HL-LHC) 3 ab-1 toplam ışınlıkta tamamen hadronik son durumlu Wt kanalına bozunan VL X ve B kuarklar araştırılmıştır. Vektör Benzeri Kuarklar (VLQ), çeşitli Standart Model (SM) genişletmelerinde öngörülen varsayımsal spin ½ parçacıklardır. Bu parçacıkların sol- ve sağ-elli bileşenleri aynı kuantum sayısına sahiptir ve hem güçlü hem de elektro-zayıf etkileşme altında aynı şekilde dönüşürler. VL X ve B kuarklara ait bağlaşım parametrelerinin belirlenmesinde bu tez kapsamında geliştirilen VLQcalc Python modülü kullanılmıştır. LHC'de yapılan çalışma, LHC üzerinde yer alan ATLAS dedektöründen alınan gerçek veriler ile HL-LHC'de yapılan çalışma ise yalnızca Monte Carlo (MC) olayları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Analiz çalışmalarının sonucunda VL B ve X kuark kütleleri için bağlaşım sabitleri (κ) ve dar genişlikli yaklaşımda (NWA) kullanılan bozunma genişliğinin kütleye oranları (Γ/m) üzerinden sınırlamalar elde edilmiştir. Elde edilen bu sınırlamalar ilgili kanal için güncel VLQ sınırlamalarının ötesinde yer almaktadır ve gelecekteki VLQ çalışmalarına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Vectorlike (VL) B quark decaying into the Wt channel with a single lepton final state at 36.1 fb-1 integrated luminosity and 139 fb-1 integrated luminosity obtained by reweighting at the Large Hadron Collider with √s=13 TeV, and the VL X and B quarks decaying into the Wt channel with full hadronic final states at 3 ab-1 integrated luminosity at the High-Luminosity LHC (HL-LHC) with √s=14 TeV center-of-mass energy have been investigated. Vector-Like Quarks (VLQ) are hypothetical spin ½ particles envisioned in various Standard Model (SM) extensions. The left- and right-handed components of these particles have the same quantum number and transform in the same way under both strong and electro-weak interactions. The VLQcalc Python module developed in this thesis was used to determine the coupling parameters of VL X and B quarks. The study at the LHC was based on real data from the ATLAS detector at the LHC and the internal study at the HL-LHC was based only on Monte Carlo (MC) events. As a result of the analyses, limits for the VL B and X quark masses were determined based on the coupling constants (κ) and the decay width-to-mass ratios (Γ/m) used in the narrow-width approximation (NWA). These resulting limits are beyond the current VLQ limits for this channel and it will shed light on future VLQ studies.