Acil servise başvuran ve N-Terminal pro-BNP düzeyi istenen çocuk hastalarada N-Terminal pro-BNP düzeylerinin kardiyak ve non-kardiyak hastalık ayrımında faydası
The utility of n-terminal probnp levels in distinguishing between cardiac and non-cardiac diseases in pediatric pati̇ents who present to the emergency department andhave N-Terminal pro-BNP levels requested
  1. Tez No: 904918
  2. Yazar: GIULNAR MAMEDOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ECE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda acil servise başvuran ve N-Terminal pro-BNP düzeyi istenen hastalarda N-Terminal pro-BNP düzeylerinin nasıl değişeceği ve bu düzeylerin kardiyak ve non-kardiyak hastalıkların ayrımında yardımcı olup- olmayacağı araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2019 - 2022 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve Çocuk Hastanesi Çocuk Acil servisine kardiyak ve non-kardiyak hastalık nedeniyle başvuran ve N-Terminal pro-BNP düzeyi istenen 0-18 yaş arasındaki 2000 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çocuk Acil servisine kardiyak ve non-kardiyak hastalık nedeniyle başvuran ve NT pro-BNP düzeyi istenen 0-18 yaş arasındaki 2000 hastanın toplam f= 519 (%25,95'i) hasta çalışmaya dahil edilmedi, çalışmaya dahil edilen katılımcılar incelendiğinde ise %8,3'ünün (f=166) kardiyak; %66'sının (f=1315) ise non-kardiyak grupta olduğu görülmektedir. Kardiyak grupta yer alan katılımcıların içerisinde en çok konjenital kalp tanısı bulunanların olduğu (%6,9) görülmekle birlikte en az kardiyomiyopatiye (%0,5) rastlanmaktadır. Non-kardiyak grupta ise solunum yolu enfeksiyonu (%SYE=33,6) olanların oranı Covid/Mis-C (%12,1), gastrointestinal sistem enfeksiyon (%GE=18,2) ve idrar yolu enfeksiyonu (%İYE=2) olanlardan daha yüksek olup en az orana sahip tanı grubunun idrar yolu enfeksiyonu olduğu görülmektedir. Kardiyak grubun ortanca değerinin (675) non-kardiyak grubun (112) ortanca değerinden yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we will investigate how N-Terminal pro-BNP levels will change in patients who present to the emergency department and have N-Terminal pro-BNP levels requested, and whether these levels will help distinguish between cardiac and non-cardiac diseases. Materials and Methods: The medical records of 2000 patients aged 0-18 years who presented to the Pediatric Emergency Department of the Ankara City Hospital and Children's Hospital, affiliated with the Ministry of Health University, for cardiac and non-cardiac diseases and had N-Terminal pro-BNP levels requested, were retrospectively reviewed between August 2019 and August 2022. Results: A total of 519 patients (25.95%) out of 2000 aged 0-18 years who presented to the Pediatric Emergency Department for cardiac and non-cardiac diseases and had NT pro-BNP levels requested were excluded from the study. Among the included participants, 8.3% (f=166) were in the cardiac group, and 66% (f=1315) were in the non-cardiac group. Within the cardiac group, the most common diagnosis was congenital heart disease (6.9%), while cardiomyopathy was the least common (0.5%). In the non-cardiac group, respiratory tract infections (RTI=33.6%) were more prevalent than COVID/MIS-C (12.1%), gastrointestinal system infections (GI=18.2%), and urinary tract infections (UTI=2%), with urinary tract infections being the least common. The median value in the cardiac group (675) was higher than that in the non-cardiac group (112).