Orman ürünleri sanayi kuruluşlarının sertifikasyon sürecinin incelenmesi: Samsun ili örneği
Examination of the certification process for forest products industry organizations: A case study of Samsun province
  1. Tez No: 904919
  2. Yazar: AYFER AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Orman ürünleri sektörü, sürdürülebilirlik ve çevresel koruma açısından büyük öneme sahiptir. Bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin ürünlerinin çevresel ve sosyal standartlara uygunluğunu belgelemek için sertifikasyon süreci önemli bir adımdır. Bu çalışma, Samsun ili orman ürünleri sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sertifikasyon süreçlerini incelemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın odak noktası, işletmelerin sertifikasyon sürecine olan yaklaşımları, süreçte karşılaştıkları zorluklar, sertifikasyonun maliyetleri üzerindeki etkisi ve işletmelerin pazarlama stratejilerine olan etkilerini anlamaktır. Çalışma kapsamında, orman ürünleri sanayi kuruluşlarının sertifikasyon sürecine ilişkin algıları, bu sürecin çalışanları ve ormancılık teşkilatının sürdürülebilir orman yönetimindeki etkileri, sertifikasyon giderleri ve orman ürünleri piyasası üzerine olan katkıları, sertifikasyon sürecinde karşılaşılan zorluklar, genel kanaat ve sürecin geliştirilmesi ile ilgili öneriler detaylı olarak ele alınmıştır. Veriler, Samsun ilinde faaliyet gösteren orman ürünleri sanayi kuruluşlarından anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket, işletmelerin yöneticileri aracılığıyla gerçekleştirilmiş ve verilerin doğru ve güvenilir olması için titizlikle işlenmiştir. Anket sonuçları, işletmelerin sertifikasyon sürecine ilişkin tutumlarını, deneyimlerini ve beklentilerini detaylı bir şekilde yansıtmaktadır. Bu veriler, çalışmanın analizlerinde temel kaynak olarak kullanılmış ve araştırmanın sonuçlarına yön vermiştir. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak, Samsun ili orman ürünleri sanayileri sektöründeki işletmelerin sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesine yönelik sürecin avantajları ve önemi konusunda işletmelerin bilgilendirici programlar düzenlenmesi, sertifikasyon sürecine katılımı artırabilir. Sertifikasyon sürecinde yaşanan zorlukların azaltılması için işletmeler arasında işbirlikleri ve kaynak paylaşımı teşvik edilmeli, ortak sertifikasyon süreci uygulamaları geliştirilmelidir. Bu öneriler arasında, işletmelerin sertifikasyon sürecine daha fazla katılımını sağlamak için bilgilendirme programları düzenlenmesi, işbirliklerinin ve kaynak paylaşımının teşvik edilmesi, ortak sertifikasyon süreci uygulamalarının geliştirilmelidir. Bu önerilerin dikkate alınması, sertifikasyon süreçlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The forest products sector is of great importance in terms of sustainability and environmental protection. The certification process is an important step to certify the compliance of the products of the enterprises operating in this sector with environmental and social standards. This study aims to examine and evaluate the certification processes of enterprises operating in the forest products sector in Samsun province. The focus of the research is on the approaches of enterprises to the certification process, the difficulties they face in the process, the impact of certification on their costs, and the effects of certification on marketing strategies. Within the scope of the study, the perceptions of forest products industrial organizations about the certification process, the effects of this process on the sustainable forest management of the employees and the forest organization, certification costs and their contribution to the forest products market, the difficulties encountered in the certification process, general opinions and suggestions for improving the process are discussed in detail. The data were collected from forest products industrial organizations operating in Samsun province by questionnaire method. The survey was conducted through the managers of the enterprises and the data was carefully processed to ensure that the data was accurate and reliable. The survey results show the attitudes of the enterprises towards the certification process, reflects their experiences and expectations in detail. These data were used as the main source in the analysis of the study and guided the results of the research. Based on the results of the research, organizing informative programs about the advantages and importance of the process for the development of the certification processes of the enterprises in the forest products industries sector in Samsun province can increase the participation in the certification process. In order to reduce the difficulties experienced in the certification process, cooperation and resource sharing among enterprises should be encouraged and common certification process practices should be developed. Among these recommendations, information programs should be organized, collaborations and resource sharing should be encouraged, and joint certification process practices should be developed in order to increase the participation of enterprises in the certification process. Consideration of these recommendations may contribute to more effective and efficient management of certification processes.